Ørretoppdretterne fra Gulen håper at de gule lysene blir en «vekker» i Nord-Norge, og grunnlegger Ola Braanaas går hardt ut mot staten.
Trafikklysene for oppdrettsnæringen ble kunngjort like før helgen: Regjeringen gir PO3 (fra Karmøy til Sotra) rødt kort, mens PO4 (Nordhordland til Stad) går fra rødt til gult. Gult lys gir «status quo», mens rødt lys medfører nedtrekk i produksjonen på seks prosent.
– Det unner jeg ingen andre å føle konsekvensene av, sier Braanaas. Selv om Firda Seafood fremover driver i «gul sone», har han fersk erfaring med røde lys og nedtrekk i produksjonen.
– Har redusert vår investeringsevne
Firda Seafood driver i PO4 i Vestland, og ledelsen har vært i tydelig opposisjon til trafikklysmodellen og tidligere nedtrekk på Vestlandet. Ørretselskapet reagerer også på den nyeste fargeleggingen.
– Firda har vært kritisk til trafikklyssystemet hele veien, fordi vi mener det ikke er egnet til å utvikle næringen, og at kollektiv straff er en uting, skriver samfunnskontakt Øyvind Kråkås i en e-post til iLaks.

Selv om PO4 denne gangen gikk fra rødt til gult lys, og Firda slipper unna et fjerde nedtrekk, advarer Kråkås om konsekvensene av et slikt vedtak.
– I vårt område, PO4, har vi allerede hatt tre nedtrekk på til sammen 18 prosent av vår kapasitet. Det har redusert vår investeringsevne, og skapt usikkerhet om arbeidsplassene i lokalsamfunnet. Det har ikke gjort oss bedre rustet for utvikling og innovasjon. Vi trenger å få tilbake det inndratte volumet for å gjøre investeringer for fremtiden.
Nordnorsk kalddusj
Flere av produksjonsområdene i Nord-Norge som var grønne sist, er nå blitt gulfarget. Dette gjelder PO9 (Vestfjorden og Vesterålen), PO10 (Andøya til Senja) og PO11 (Kvaløya til Loppa).
– At det blir gult i nord, håper vi vil være en vekker for dem i næringen som har forsvart systemet til nå. Forhåpentligvis vil vi se en samlet næring som jobber for en bedre forvaltning fremover. Den situasjonen vi ser nå burde alle kunne se at ville komme, uttaler Kråkås.

Les også: SalMar er den relative vinneren fra nye trafikklys
Firda Seafood forventer at regjeringen etterkommer stortingsvedtaket som krevde reform og tilrettelegging for ny teknologi.
– Om vi skal ha bosetting langs hele kysten, kan det ikke være Finansdepartementet som skal styre hele utviklingen. Mange er i ferd med å innse at det vi nå er vitne til er en storstilt sentralisering av tjenester, bosetting og kapital. Nedbyggingen av oppdrettsnæringen er bare en del av dette, skriver Kråkås.
Braanaas: – Staten konfiskerer våre retter
Firda-grunnlegger Ola Braanaas er i dag styreleder og hovedeier i selskapet, som ledes av hans datter Lina Braanaas Utne. Han legger ikke lokk på hva han mener om at det er satt nye trafikklys. Under et LinkedIn-innlegg fra Høyres fiskeri- og næringspolitiske talsperson, Bård Ludvig Thorheim, skriver Braanaas følgende:
– Dette systemet må dere få fjernet Bård. Vi i PO4 har allerede levd med tre nedtrekk, eller 18 prosent reduksjon i produksjonskapasitet. Det unner jeg ingen andre å føle konsekvensene av. Staten konfiskerer våre retter. Ingen evaluering, ingen konsekvensutredning.
Også Braanaas håper at de gule lysene i Nord-Norge vil føre til at næringen tar en samlet kamp «mot denne galskapen», som han skriver.

Må ro høringssvarene i land
Regjeringen har høstet kritikk for de nye trafikklysene, og for at de ble kunngjort samtidig som Stortinget tok sommerferie, med en høringsfrist satt til fellesferien.
– God sommer til alle, og i særdeleshet til de stakkarene som i ferien ikke kan sitte å RO-RO-RO VM-sanger, eller hygge seg med familien, men i stedet må sitte å skrive bortkastede høringssvar i denne hengemyren av populisme og følelser, skriver Braanaas.
Sitatene fra LinkedIn er gjengitt etter grønt lys fra Ola Braanaas, og er tatt ut av en lengre kommentar.
Les også: – Regjeringen sprer usikkerhet i havbrukskommuner og tar selv ferie
Omstridt ordning til hogst
Regjeringen planlegger å bytte ut trafikklysene som reguleringssystem. Men enn så lenge er det fremdeles de grønne, gule og røde lysene som avgjør om lakse– og ørretoppdrettere i hvert område får øke, beholde eller må redusere produksjonsnivået.
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap) har selv sagt at trafikklyssystemet har «klare svakheter», og regjeringen har foreslått alternative løsninger – blant annet omsettelige lusekvoter.

Les også: Fiskeriministeren: – Havbruket, slik vi kjenner det i dag, har nådd toppen av sitt potensial
– Det er et år siden Stortinget konkluderte med at trafikklyset bygger på et for usikkert kunnskapsgrunnlag og krevde mer kunnskap om lakselus’ faktiske og relative påvirkning på villaks fra utredninger med bredere faglig deltakelse. I stedet for å innfri disse kravene, fatter regjeringen vedtak om nye nedtrekk. Dette er en parlamentarisk omkjøring av de premissene Stortinget satte, har Bård Ludvig Thorheim (H) uttalt om de nye lysene.

