Etter at det i løpet av mars er blitt fôret hele 39 prosent mer enn mars i fjor, har biomassen lagt kraftig på seg.
82.000 tonn fiskefôr ble solgt i mars, fremgår det av en månedsoversikt utarbeidet av FHL. Og vekstbetingelsene i sjøen har vært svært gode. Med halvannen grad høyere sjøtemperatur i år mot i fjor, har laksebiomassen i norske oppdrettsanlegg vokst til å bli åtte prosent tyngre enn i fjor. Mars er normalt årets kaldeste måned i sjøen, og fôringen preges normalt av det.
Samtidig som det fylles godt på med fôr, som raskt konverteres til kjøttvekt, har uttakene økt med syv prosent fra i fjor. Det ble eksportert 92.000 tonn laks i mars.
Også ørreten opplever biomasseøkning grunnet gode vekstvilkår. Ørretbiomassen er opp fire prosent fra utgangen av mars ifjor.
Status for produksjonen per utgangen av mars er:
| 
 Mars  | 
Endring fra 2013 | ||||
| Laks | Biomasse | 
 627 000  | 
tonn | 
 8 %  | 
|
| Eksportert kvantum | 
 92 000  | 
tonn | 
 7 %  | 
||
| Eksport verdi | 
 3 700  | 
mill. kr | 
 27 %  | 
||
| Utsatt fisk | 
 11,5  | 
mill. | 
 48 %  | 
||
| Fôrforbruk | 
 82 000  | 
tonn | 
 39 %  | 
||
| Ørret | Biomasse | 
 35 000  | 
tonn | 
 4 %  | 
|
| Eksportert kvantum | 
 6 000  | 
tonn | 
 42 %  | 
||
| Eksport verdi | 
 200  | 
mill. kr | 
 60 %  | 
||
| Utsatt fisk | 
 1,7  | 
mill. | 
 -35 %  | 
||
| Fôrforbruk | 
 5 000  | 
tonn | 
 29 %  | 
||
| Temperatur | 
 5,0  | 
°C | 
 1,5  | 
°C | 
		
			




