Etter to nye fraktefartøy for fiskefôr i 2011 og 2012, vil BioMar i 2013 sette i drift enda et nytt fartøy. Fartøyet skal erstatte dagens fôrfartøy “Borgenfjord”. Nye “Borgenfjord” ble bygd i 2009, og skal nå spesialombygges til frakt av fiskefôr.
Båten er 70 meter, og det skal monteres dynamisk posisjoneringsutstyr og bulklossesystem. Ombyggingen vil medføre en forbedring av BioMars logistikkløsninger, skriver BioMar i en pressemelding.
Laste- og lossehastighet vil være svært god på det nye fartøyet. Med dynamisk posisjoneringsutstyr vil båten også være meget manøvreringsdyktig. Det vil ikke være behov for å fortøye i oppdrettsflåtene ved levering. Det nye bulksystemet vil være basert på den mest skånsomme teknologien som er tilgjengelig.
Båten forventes å være klar til drift i løpet av august. Det er tidligere MS “Eiland” som nå bygges om til nye “Borgenfjord” i henhold til inngått avtale med rederiet Stornes. “Eiland” bytter altså navn til “Borgenfjord” og gamle “Borgenfjord” vil bytte navn til “Ripnes”.