Avviser all kritikk

576

Utstyrsprodusenten Aqualine har den siste tiden i media fått skylden for finansielle problemer for konkurrenten Frøya Havbruksservice. Aqualines administrerende direktør Trond Lysklætt avviser kritikken, og varsler samtidig opptrapping av virksomheten.

På nettstedet Frøya.no har Aqualine i to redaksjonelle artikler den siste tiden fått skylden for at av Frøya Havbruksservice har sagt opp ni medarbeidere og at de 20 resterende arbeidsplassene ved bedriften står i fare. Årsaken skal i følge nettstedet være at Aqualine «har begynt å importere og selge billige oppdrettsnøter fra Kina».

Dette har fått Aqualine til å reagere. I en pressemelding tar selskapet et oppgjør med mediekritikken.

Aqualine har gjennom flere år fått krav fra sine kunder om å utvikle og tilby en komplett løsning for fortøyning, flytekrage og not. Blant annet derfor inviterte Aqualine for tre år siden nabobedriften Frøya Havbruksservice til et samarbeid. I påvente av en avklaring på et eventuelt samarbeid økte presset og kravet fra samarbeidspartnere og myndighetene så kraftig at Aqualine valgte å igangsette et omfattende og kostbart utviklingsarbeid i egen regi. Dette utviklingsarbeidet har resultert i Aqualine Midgard® System, hvor den nyutviklede nota er et viktig element. Systemet er et resultat av godt og konstruktivt samarbeid mellom Aqualine, oppdrettsbedrifter, SINTEF Fiskeri og Havbruk og ACE (Aquaculture Engineering). Testing av et komplett merdsystem i bølger og strøm ved SINTEF Marinteks skipsmodelltank i Trondheim har vært en del av dette utviklingsarbeidet.

Det som av Frøya.no omtales som «billige nøter fra Kina» er i realiteten det som av mange aktører ansees å være de aller beste tilgjengelige nøtene i dagens marked. Aqualine har brukt mange millioner kroner på å utvikle og teste nøtene, som også er designet etter en annen mal enn de tradisjonelle norskproduserte nøtene.

– Dette er nøter som er spesielt designet for bruk på utsatte og eksponerte lokaliteter. Kravet til kvalitet og rømningssikkerhet har vært avgjørende for vårt valg av leverandør av not i Asia. Konkurransedyktig pris i tillegg har selvsagt også bidratt til dette valget, sier administrerende direktør Trond Lysklætt i Aqualine. Lysklætt legger til at alle Aqualines konkurrenter i dag benytter seg enten av hele nøter eller delkomponenter produsert utenlands.

Til tross for at Aqualines marked er hele verden, har selskapet valgt å ha sin hovedbase på Frøya. Siden oppstarten i 1980 har Aqualine levert tusenvis av merder og merdsystemer til oppdrettsanlegg i alle verdensdeler. På ti år har omsetningen økt fra 30 til 300 millioner kroner og selskapet sysselsetter i dag omkring 100 personer ved full produksjon. Antall ansatte er ventet å øke betydelig i de nærmeste årene.