Rømmingshendelse fra lukket anlegg: – Fisken kom ut via avløpssystemet

Hardingsmolt har hatt rømming av et mindre antall laks på Koløy etter en teknisk hendelse.

Natt til tirsdag opplevde Hardingssmolt rømming på sin lokalitet Koløy N, som ligger utenfor Fitjar i Sunnhordland.

– Jeg kan bekrefte at vi har hatt en teknisk hendelse som forårsaket rømning av et mindre antall laks (antatt inntil 100-1000) natt til tirsdag, skriver daglig leder Frode Sandven i en e-post til iLaks.

Hendelsen ble oppdaget da vaktpersonalet på lokaliteten jobbet med å manuelt igangsette tekniske systemer etter et strømbrudd, forteller han.

Frode Sandven med Koløy N i bakgrunnen. Foto: Tina Totland Jenssen

– Fisken kom ut via avløpssystemet, og dette ble raskt stengt på stedet, forklarer Sandven.

Etter at beredskapsfisker ble varslet natt til tirsdag, har de fått inn ni oppdrettslaks i garn. De to siste dagene har det ikke vært oppdrettslaks i garnene, forteller han.

– Vi jobber med å kartlegge årsaken, men anlegget er operativt og i drift.

Det aktuelle anlegget er ett av fire lukkede løsninger av typen «GreenBag», som Hardingsmolt har brukt siden 2019. iLaks besøkte tidligere i høst anlegget. Da fortalte at problemet med lakselus er eliminert siden de tok merdene i bruk.

Les også: Mener lukkede merder løser mye, men at reglene setter brems