Etter flere år med bygging, testing og kapitalinnhenting begynner flere av de landbaserte oppdretterne å bevege seg fra prosjektfase til kommersiell drift.
Mens enkelte selskaper fortsatt kjemper med finansiering, er fokuset hos de ledende aktørene i stadig større grad flyttet over på kapasitetsutnyttelse av milliardanleggene sine.
Både Andfjord Salmon og Salmon Evolution har tatt viktige operative steg det siste året, forteller Arctic-analytiker Christian Olsen Nordby.
Han mener 2026 først og fremst har vært et år der selskapene har begynt å bevise hva anleggene faktisk kan levere.
– 2026 har vært et år hvor selskapene har tatt viktige operative steg. Salmon Evolution har bygget ut fase to og satt inn fisk, mens Andfjord har begynt å ta ut fisk. Sektoren har kommet et steg videre, sier Nordby til iLaks.
– Ny fase for Andfjord
Tidligere denne uken hentet Andfjord Salmon inn 1,25 milliarder kroner gjennom en ny obligasjonsutstedelse. Arctic-analytikeren mener Andfjord nå har passert en viktig milepæl.
– Andfjord har nå begynt å slakte fisk, og da er selskapet kommet inn i en ny fase. Det er ikke lenger bare et utbyggingsprosjekt. De første vekstparameterne fra anlegget har vært gode, fisken vokser raskt og utviklingen så langt har vært positiv, sier Nordby.
Han legger ikke stor vekt på at selskapet nylig hentet et milliardlån.
– Dette er en kapitalintensiv industri. Skal man bygge ut slike anlegg, må man ha tilgang på finansiering. Lånet skal blant annet dekke arbeidskapitalbehov og videre utvikling av virksomheten.
Lånet har en rente på tre måneders Nibor pluss 8,5 prosent, tilsvarende en effektiv rente på om lag 13,3 prosent. Nordby peker på at dagens lånebetingelser ikke nødvendigvis blir permanente.
– Det er fortsatt veldig tidlig i inntjeningsfasen for Andfjord. Tanken er at selskapet over de neste årene skal bevise at modellen fungerer i større skala. Når driften stabiliserer seg og man kommer inn i en mer normal driftssituasjon, vil det være naturlig å refinansiere til et billigere lån.
Les også: Pareto: – Flere tilbakeslag enn jubelscener for landbasert oppdrett

Venter på høyere slaktevekter
Resultatene til Salmon Evolution var denne uken preget av lavere slakteguiding og fortsatt negativ EBITDA. Ifølge Nordby er det likevel utviklingen i biologiske resultater og kapasitetsutnyttelse som blir avgjørende for selskapet fremover..
– Salmon Evolution har slaktet fisk stabilt gjennom mange kvartaler, og er fortsatt den aktøren som har levert mest fisk over tid. Det som gjenstår å bevise er i større grad hvor høyt de klarer å løfte slaktevektene og hvor godt de klarer å utnytte kapasiteten i anlegget.
Han beskriver fase to som neste store test.
– Det blir spennende å se hvordan fisken utvikler seg i fase to. Selskapet har gjort flere forbedringer i designet sammenlignet med fase én, og nå får vi svar på om det gir høyere utnyttelse av anlegget.
Ifølge Nordby er målet å komme nærmere fire kilo sløyd fisk.
– Til nå har snittvektene vanligvis ligget litt over tre kilo. Selskapet guider en slaktevekt opp mot fire kilo, vi antar at det vil være nærmere 3,75. Kommer man opp mot fire kilo, er man på et godt sted.
Nordby mener det neste året vil bli avgjørende for å vurdere hvor langt de ledende landoppdretterne faktisk har kommet.
– Det som blir spennende fremover er å se hvordan økt kapasitetsutnyttelse slår ut i praksis, i for eksempel Salmon Evolution og Andfjord.


