Salmon Evolution slaktet 1.597 tonn laks i tredje kvartal, og oppnådde en totalprisrealisering på omtrent 64 kroner/kg og en superior-andel på 94 prosent. EBITDA endte på -20,2 millioner kroner.
Slakteguidingen for 2026 er oppdatert til omtrent 5.500 tonn, hovedsakelig som følge av beslutningen om å flytte det første fase 2-slaktet ved å bruke tilgjengelig fleksibilitet i produksjonsplanen.
– Sterk underliggende etterspørsel og begrenset tilbudsvekst gir et gunstig bakteppe for lakseprisene når vi går inn i 2027. Med produksjonsvolumene våre som er satt til å mer enn dobles neste år, gir dette et sterkt grunnlag for Salmon Evolution når vi går inn i den mest spennende fasen i selskapets historie, sier Salmon Evolutions administrerende direktør, Trond Håkon Schaug-Pettersen.
Øker
Opptrapping av fase 2 går i henhold til planen. Byggingen forventes å være ferdig innen utgangen av året, med formell overlevering av de to siste tankene etter testing og igangkjøring i første kvartal 2027.
Salmon Evolution opplyser å ha inngått en kredittfasilitet på opptil 200 millioner kroner med DNB. Formålet med den nye fasiliteten er å gi selskapet ytterligere finansiering etter lavere laksepriser enn forventet.
Fasiliteten forfaller 30. juni 2027 og har en margin på NIBOR pluss 500 basispunkter, inkludert 50 basispunkter i kvartalsvis opptrapping. Selskapet vil fortsette å evaluere sin finansiering og kapitalstruktur og vurdere tilgjengelige finansieringskilder, skriver selskapet i sin kvartalsrapport.

Salmon Evolutions kortsiktige prioriteringer er å levere produksjonsmålene for fase 1 og fase 2, og konvertere høyere produksjon til lavere enhetskostnader.
Slakt
Selskapet anslår at det skal slaktes 11.000–12.000 tonn i 2027, og har som mål å oppnå løpende EBITDA-kostnader for oppdrett på 60–65 kroner/kg innen midten av 2027.
I tredje kvartal 2026 holdt driften seg stabil, med en netto biomassevekst på 1.984 tonn. Biomasseveksten i fase 1 ble påvirket av én underpresterende fiskegruppe, som ble slaktet fullt ut i løpet av kvartalet, mens veksten i fase 2 fortsatte i henhold til planen.
– Vi er fortsatt fullt fokusert på å frigjøre vekstpotensialet for biomasse i fase 1
gjennom målrettede og kontinuerlige initiativer med fokus på fortsatt forbedring av vannkvaliteten, sier Trond Håkon Schaug-Pettersen.


