Stranda-selskapet mer enn doblet overskuddet.
Platina Seafood driver med kjøp og salg av laks og ørret, og leieproduserer ferdigvarer for videresalg. Selskapet ble etablert i 2004, og holder til i Stranda kommune i Møre og Romsdal.
I fjor omsatte Platina Seafood for 1759,3 millioner kroner, som er 649,3 millioner kroner lavere enn året før. Kostnadene sank imidlertid også, med 673,5 millioner kroner – og driftsresultatet løftet seg fra minus til 19,4 millioner kroner i pluss. Resultatet før skatt mer enn doblet seg, og endte på 43,3 millioner kroner.
Styret er «meget godt fornøyd» med at selskapet i snitt har over 586 millioner kroner i omsetning per årsverk – som det er tre av i selskapet. Av årsberetningen fremgår det at råstoffmangel var en viktig årsak til at omsetningen sank. Prisene i enkelte kategorier var også under press som følge av varierende råstoffpriser og lavere volum.
For inneværende år forventer selskapet lavere råstoffpriser på laks og ørret, spesielt for første halvår. Aktiviteten i starten av 2026 har vært på linje med i fjor – men styret forventer en noe lavere topplinje og bunnlinje i år.
Les også: Strategisk samarbeid sendte Platina Seafood i minus
Styret foreslår 19,9 millioner kroner i utbytte fra 2025.
Ved årsslutt hadde selskapet en egenkapital på 83,6 millioner kroner og en gjeld på 359,2 millioner kroner. Platina Seafood eies av daglig leder/styreleder André Skarbøs investeringsselskap Asinvest.
| Platina Seafood | 2025 | 2024 | Endring |
| Omsetning | 1759,3 | 2408,6 | −27,0 % |
| Operasjonell EBIT | 19,4 | −4,8 | 504,8 % |
| Resultat før skatt | 43,3 | 19,6 | 121,2 % |
| Driftsmargin | 1,1 % | −0,2 % | |
| Alle tall i millioner kroner |
iLaks har sendt en henvendelse til daglig leder/styreleder for kommentar.


