SalMar er den relative vinneren fra nye trafikklys

DNB Carnegie har vurdert trafikklysenes innvirkning på produksjonsvolumene til de børsnoterte oppdretterne.

Fredag ettermiddag kunngjorde Nærings- og fiskeridepartementet trafikklysene som legger premissene for vekst og fall i landets 13 produksjonsområder for laks og ørret.

«Norges endelige trafikklysbeslutning for 2026 bekrefter et stramt regulatorisk bakteppe for vekst i laksetilbudet: kun produksjonsområde 1, 12 og 13 er grønne, PO3 forblir rødt, og svingområdet PO9 beholder gult etter en separat vurdering. Dette innebærer bare 3.000 tonn netto trafikklys-drevet absolutt MTB-vekst for 2026–2027, eller 0,3 prosent nettovekst av MTB-basen ved utgangen av 2025,» skriver DNB Carnegie i et notat mandag morgen.

Relativ vinner
«Ser en på de børsnoterte oppdretterne, er SalMar den relative vinneren med en estimert MTB-oppside på 2.700 tonn, drevet av eksponering mot de grønne nordområdene, PO12–13. Mowi ser en liten positiv nettoeffekt på 400 tonn, med vekst i PO1 og PO12 delvis motvirket av PO3-reduksjonen. Lerøy Seafood er den relative taperen, med en estimert MTB-reduksjon på 1.300 tonn på grunn av eksponering mot PO3, til tross for noe positivt bidrag fra PO13. Grieg Seafood og Måsøval er upåvirket, gitt eksponering konsentrert i gule områder.»

DNB Carnegie vektlegger at den nye trafikklysreguleringen først og fremst sementerer et regime med lav tilbudsvekst i Norge.

Strukturelt lav vekst
«Den endelige avgjørelsen bekrefter at regulatorisk vekst under gjeldende trafikklys fortsatt er begrenset. Det faktum at PO9 ble beholdt gul til tross for at én vurdering indikerte lav/moderat påvirkning, skisserer myndighetenes forsiktige tilnærming, spesielt etter to utfordrende lusesonger og en stadig mer helse- og miljøfokusert regulatorisk agenda. Mens regjeringen fortsetter å følge opp Havbruksmeldingen og jobbe mot et nytt konsesjonsrammeverk, vil MTB-veksten nå fortsatt styres av eksisterende trafikklys. Vi ser at resultatet støtter synet om strukturelt lav tilbudsvekst fra Norge i de kommende årene, noe som fortsatt bør støtte opp om sterke laksepriser,» skriver meglerhuset.