Gigante Havbruk smadret alle rekorder i 2019.
Oppdrettskonsernet Gigante Havbruk ble etablert i 1988 av gründeren Kjell Lorentsen. Virksomheten er i hovedsak relatert mot oppdrettsnæringen, og selskapet driver sju konsesjoner for laks og har samlokalisering med ytterligere fire konsesjoner. I tillegg investerer konsernet, som er lokalisert i Meløy, Gildeskål, Rødøy og Bodø kommune, i eiendom og fiskeri.
Gigante Havbruk er også en av de største eierne i Salten Aqua-gruppen, som omfatter stamfisk- og smoltproduksjon, slakteri og salgsselskap. Gjennom det heleide datterselskapet Gildeskål Forskningsstasjon (GIFAS) driver selskapet en betydelig aktivitet innen forskning og utvikling.

Fjoråret ble imidlertid atskillig bedre, viser årsregnskapet som iLaks har hentet inn. Driftsresultatet økte fra 113,7 millioner kroner i 2018 til 170,3 millioner kroner i 2019.
– Det er det beste året vi har hatt noensinne, og det skyldes god produksjon og gode laksepriser i fjor, sier Lorentsen til iLaks.
Han tror ikke 2020 blir like bra som fjoråret.

– Jeg forventer i snitt lavere salgspris i år, og vi oppnår nok ikke de samme tallene som i 2019, sier Lorentsen, og legger til at konsernet vil merke etterdønningene av koronapandemien en stund.
– Vi har vært heldig at folk ikke vært syk, men 40 prosent av markedet falt bort i mars. Det var syretesten på produktet. Vi har likevel solgt bra med volum, selv om vi måtte akseptere en lavere pris, sier han.
Konsernet holder også på med landbaserte oppdrettsprosjekter.
– Vi jobber med dette. Det er lange prosesser for å få på plass tillatelser, men jeg bruker å si: “Jeg har det ikke travelt”, avslutter 62-åringen med latter.