Her er den nye Fishglobe på vei til Rødehavet

Nyheter
0

To lukkede oppdrettsanlegg fra Fishglobe blir denne uken tauet forbi Grenlandsbrua, mellom Porsgrunn og Bamble, på vei mot testing og klargjøring i Eydehavn i Arendal.

Enhetene er del av en stor leveranse til prestisjeprosjektet Neom i Saudi-Arabia, bekrefter Jo-Inge Baastad, leder for økonomi og administrasjon i Fishglobe.

– Det man ser på bildet er en mellomtransportering fra byggelokasjonen. Det er en av de to enhetene  som nå sendes til testing og klargjøring i Eydehavn, før den går videre til Rødehavet, sier han til iLaks.

Her fraktes den ene enheten under Grenlandsbrua, på vei til Eydehavn. Foto: Privat

Skal testes av Nymo
Den første enheten ble sendt til Eyde onsdag, mens den andre skal etter planen følge i løpet av torsdag kveld eller fredag morgen.

– I løpet av morgendagen skal begge enhetene være på plass hos Nymo i Eydehavn i Arendal, sier Baastad.

Transporten markerer et viktig steg i Fishglobes Saudi-kontrakt, verdt over 300 millioner kroner.

Les også: Fishglobe landet gigantavtale i Saudi Arabia, men møter motstand i Norge

Ankommer Rødehavet før jul
Enhetene skal etter planen fraktes med et større skip i november og ankomme Saudi-Arabia før jul, forteller Baastad.

– Alle detaljene er ikke helt klare ennå, men planen er at de sendes en gang i november og ankommer før jul, sier han.

Fishglobe samarbeider med Ugland-eide Nymo om serieproduksjon av glober, og har flere enheter under bygging i Bamble.