Fishglobe Technologies styrker leveringskapasiteten på «glober» sammen med Ugland-eide Nymo

Selskapene inngår et strategisk samarbeid knyttet til fabrikasjon og fremtidige leveranser av de lukkede oppdrettsanleggene.

Nymo legger som fabrikasjonspartner til rette for serieproduksjon av FishGlobe sine glober på sine verftsanlegg i Arendal og Grimstad, for å møte økt volumbehov i et forventet sterkt voksende marked for lukkede anlegg i sjø.

Samarbeidet vil utvikles i samarbeid med Bluegreen, som i dag bygger tre glober for Fishglobe Technologies i Bamble. Det skriver partene i en pressemelding.

Kontrakter verdt over 600 millioner kroner
– Vi har nå en betydelig ordrereserve etter å ha signert kontrakter for over 600 millioner kroner i 2024, og jobber med flere konkrete muligheter som forventes å gi nye ordre framover. Behovet for en leveransekjede med betydelig kapasitet blir dermed viktig for å kunne levere kvalitetsprosjekter på tid og kost fremover, sier daglig leder Tor Hellestøl i Fishglobe.

Sjøsetting av Fishglobe i 2021. Foto: BlueGreen

Nymo er en del av JJ Ugland-selskapene i Grimstad.

– Havbruksindustrien er en fremtidsrettet og spennende næring Nymo ønsker å ta langsiktig del i. Sjømat er noe verden alltid vil ha behov for og vi ser et stort potensial for lukkede oppdrettsanlegg i sjø. Nymo har verftsanlegg og kompetanse som er godt egnet for serieproduksjon av lukkede anlegg for fiskeoppdrett, og kompetansen til organisasjonen i Fishglobe Technologies og muligheten til å produsere deres glober på våre anlegg i Arendal og Grimstad var utslagsgivende for vår investering, sier Ingvar Apeland, direktør for forretningsutvikling i Nymo.

Les også: Storløft for FishGLOBE: Økte omsetningen med over 200 millioner kroner

Nymo inn på eiersiden
Nymo går også inn på eiersiden i Havbrukskompaniet, morselskapet til Fishglobe Technologies, der hovedeier Valinor og Nymo vil styrke egenkapitalen gjennom en kombinasjon av ny kapital og gjeldskonvertering.

Nymo Arendal. Illustrasjon: Eydehavn

Fishglobe Technologies leverer lukkede oppdrettsanlegg (glober) i HDPE-materiale basert på en egenutviklet og patentert teknologi. Selskapet har i dag to glober i full drift med produksjon av postsmolt i Rogaland, og har flere anlegg under bygging til kunder i Norge og internasjonalt. Nymo er et tradisjonsrikt fabrikasjonsverft lokalisert i Grimstad og Arendal rettet mot olje- og gass, fornybar, havbruk og industri.