Over 9.000 oppdrettslaks mistet livet akutt, etter at skredet traff Fiskefjorden i Nord-Norge.
Det finnes angivelig to av «Fiskefjorden» i nord: Natt til 6. mars gikk et sørpeskred tvers over E10, og ned i den aktuelle fjordarmen – som går mellom Tjeldsund kommune i Troms og Lødingen kommune i Nordland.
I den sørlige delen av Fiskefjorden driver Holmøy Havbruk lakseoppdrett i tre merder. Skredet medførte akutt høy dødelighet i anlegget, der 9.300 laks mistet livet.
Akutt forgiftning
Selskapet har oppgitt tapstallet i et varsel sendt til Mattilsynet.
– Dødeligheten var akutt og normaliserte seg raskt, så det totale omfanget er det som er rapportert, opplyser Tone Ingebrigtsen, leder for fiskehelse i Holmøy Havbruk, til iLaks.

Selskapet tror at ferskvann eller tilgrumset vann førte til akutt forgiftning for en del av fisken. Ifølge varselet stod det totalt 106.400 fisk ved anlegget, på tidspunktet for skredet.
– Vi får nok aldri to streker under svaret på dette, men vi har ingen andre forklaringer på hvorfor fisken døde. Vi er ikke kjent med at dette har skjedd før, men det er nok resultatet av uvanlig mye snøsmelting i fjellet, sier Ingebrigtsen.
Redusert sikt i sjøen i forkant
Ingebrigtsen forteller at det ikke var personer til stede da dødeligheten oppstod, da skredet skjedde om natten i en helg.
– Men et stort sørpeskred som drar med seg ferskvann, jord og metaller ut i fjorden anser vi som en plausibel forklaring, når lokaliteten vår ligger relativt nærme, sier hun.
Ifølge fiskehelselederen ble det registrert redusert sikt og grums i sjøen også i forkant av hendelsen med økt dødelighet.
– Så vi vet at vannmassene har vært påvirket.
Les også: Her rydder de opp etter snøskredet: – Ingen hull er observert






