Det avanserte slambehandlingsanlegget hos Hima Seafoods oppdrettsanlegg på Rjukan, levert av Sterner, er nå operativt.
Hima Seafood har som mål å bli en global leder innen bærekraftig produksjon av 9.000 tonn ørret årlig, og anlegget er bygget på RAS-systemer, som reduserer vannforbruket gjennom rensing og gjenbruk.
En sentral del av Hima Seafoods satsing på bærekraft er effektiv behandling av slam. Biproduktet fra produksjonen blir tradisjonelt sett på som avfall. Med dagens teknologiske fremskritt er det imidlertid mulig å utnytte slammet som en verdifull ressurs.
Sterner skriver i en nettsak at de har utviklet en spesialtilpasset løsning som inkluderer fortykking, avvanning og hygienisering av slammet. Det ferdige produktet er en organisk gjødsel av høy kvalitet som vil kunne benyttes i landbruket.
– Dette er en av de mest avanserte slambehandlingsløsningene vi har levert, sier Trond Dahlen, prosjektleder i Sterner.
– Ved å behandle slammet til en nyttig ressurs bidrar vi til å fremme den sirkulære økonomien og redusere miljøbelastningen, sier Karl Levinsen, prosjektdirektør hos Eyvi, som er hovedentreprenør på prosjektet sammen med Total Betong.
Sterner har jobbet tett med Eyvi gjennom hele prosjektet for å sikre en robust og energieffektiv løsning. Teknologien kombinerer tørking og hygienisering i én enkelt prosess, noe som oppfyller kravene i gjødselvareforskriften. I tillegg utnyttes restvarmen fra slamprosessen til å varme opp anleggets bygningsmasse, noe som gir ytterligere energiutnyttelse.
Les også: Slam i vinden for Framo: – Fokuset hos oppdrettere og myndigheter har snudd