Flere av de mest lønnsomme settefiskselskapene har de siste årene investert hundrevis av millioner kroner i anleggene sine. Årets resultater tyder på at mange nå begynner å høste gevinsten.
Fokuset på større smolt, som reduserer tiden i sjø for oppdretterne, har blitt stadig sterkere i havbruksnæringen. For å møte etterspørselen har settefiskselskapene investert store beløp i nye anlegg og økt kapasiteten betydelig.
Resultatene har fulgt etter, og den gjennomsnittlige driftsmarginen i settefiskleddet har økt med hele 17,5 prosentpoeng på fem år.
iLaks har gjennomgått regnskapene til 41 norske settefiskselskaper. Gjennomgangen viser store forskjeller i lønnsomhet, men også et tydelig mønster: De etablerte toppaktørene befester posisjonene sine.

Driftsmargin på nær 50 prosent
Øverst på listen over lønnsomhet finner vi Nordlaks Smolt med en driftsmargin på 48,8 prosent. Selskapet økte driftsinntektene til 540 millioner kroner i 2025, mens driftsresultatet steg til 264 millioner kroner.
Samtidig investerte Nordlaks 278 millioner kroner i nye anlegg, og hadde ved årsskiftet anleggsmidler og pågående prosjekter for over 1,5 milliarder kroner.
Deretter følger Firda Settefisk Arnafjord og Firda Settefisk, som begge leverer marginer godt over 40 prosent. Like bak ligger Bindalssmolt og Helgeland Smolt.
Målt i kroner er det likevel SalMar Settefisk som er størst i utvalget. Føya-selskapet omsatte for 1.516,1 millioner kroner i 2025 og leverte et driftsresultat på 294,4 millioner kroner, tilsvarende en driftsmargin på 19,4 prosent.
Les også: Det dukker alltids opp noe som kan fikses

Store investeringer i anleggene
Helgeland Smolt er blant selskapene som har investert tyngst de siste årene. Samtidig som selskapet leverte en driftsmargin på 37,3 prosent i 2025, har utbyggingen av de nye anleggene også ført til flere tvister med entreprenører og leverandører.
Nekton Settefisk økte omsetningen til 151 millioner kroner, men endte med en driftsmargin på 6,9 prosent. Selskapet har nylig gjennomført en omfattende kapasitetsutvidelse på Smøla, der produksjonskapasiteten nå er tredoblet.
Hos Eide Smolt førte investeringer, avskrivninger og økte finanskostnader til negativ margin i 2025, selv om omsetningen økte kraftig.

Flere comeback
Samtidig viser årets sammenligning at flere tidligere tapsutsatte selskaper har forbedret seg betydelig.
Silver Seed gikk fra negativ driftsmargin i 2024 til 22,5 prosent i 2025, mens Skorstad Settefisk og Statland Settefisk også løftet resultatene markant.
Setran Settefisk leverte en av de sterkeste snuoperasjonene i utvalget, og endte med en driftsmargin på 19,5 prosent etter store underskudd året før.
| Driftsmargin per selskap | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nordlaks Smolt | 48,8 | 38,9 | 33,8 | 21,5 | 22,8 |
| Firda Settefisk Arnafjord | 47,4 | 42,8 | 43,2 | 40,2 | -25,0 |
| Firda Settefisk | 46,3 | 41,6 | 38,2 | 40,9 | 26,8 |
| Bindalssmolt | 37,7 | 42,0 | 36,4 | 20,8 | 21,5 |
| Helgeland Smolt | 37,3 | 31,8 | 19,5 | 4,7 | 14,9 |
| Sisomar | 33,2 | 4,4 | 0,7 | 6,9 | 10,9 |
| Nesfossen Smolt | 32,2 | 31,2 | 41,0 | 33,6 | 25,3 |
| Firda Settefisk Alvøen | 31,3 | 33,6 | 29,7 | 39,1 | 8,7 |
| Olden Oppdrettsanlegg | 31,1 | 6,6 | -8,1 | 22,7 | 17,4 |
| Flatanger Settefisk | 29,0 | 27,1 | 15,5 | 16,0 | 15,1 |
| Hardingsmolt | 28,5 | 26,6 | 23,2 | 6,5 | -16,8 |
| Måsøval Åsen | 27,3 | 32,0 | 35,2 | 23,3 | 13,0 |
| Fjordsmolt | 26,2 | 23,0 | 29,4 | 16,4 | 5,5 |
| Måsøval Urke | 24,5 | 12,1 | 35,3 | -0,6 | -33,1 |
| Fossing Storsmolt | 23,7 | 12,1 | 0,9 | -9,0 | 19,1 |
| Blom Settefisk | 23,1 | 11,0 | 22,4 | 9,5 | 17,2 |
| ERKO Settefisk | 22,5 | 23,0 | 23,2 | 9,2 | 3,6 |
| Silver Seed | 22,5 | -12,9 | 34,5 | 7,6 | -28,4 |
| Sande Settefisk | 20,2 | 11,0 | -11,4 | 0,7 | 5,6 |
| Setran Settefisk | 19,5 | -59,4 | -56,9 | 0,0 | 0,0 |
| Eidesvik Settefisk | 19,4 | 3,4 | 6,7 | 3,2 | -8,7 |
| SalMar Settefisk | 19,4 | 33,4 | 47,7 | 12,4 | -5,0 |
| Kvarøy Smolt | 19,1 | 7,5 | -5,9 | -15,6 | -14,0 |
| Vikan Settefisk | 18,6 | 11,4 | 12,7 | 26,7 | 28,1 |
| Osland Settefisk | 18,3 | 19,4 | 8,2 | 9,6 | 3,0 |
| Årdal Aqua | 17,9 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Statland Settefisk | 17,8 | 17,3 | 3,1 | -80,3 | -38,9 |
| Trøndersmolt | 16,6 | 4,8 | 26,1 | 12,8 | 15,1 |
| Aglen Settefisk | 15,6 | -138,0 | 25,0 | 7,9 | 7,8 |
| Tytlandsvik Aqua | 15,5 | 16,7 | 14,4 | 15,1 | 16,9 |
| Lødingen Fisk | 14,9 | 19,6 | 17,8 | 14,0 | 1,8 |
| Skorstad Settefisk | 8,1 | -116,3 | 27,9 | 5,8 | 10,2 |
| Astafjord Smolt | 7,0 | 30,6 | 17,7 | -8,8 | 22,3 |
| Nekton Settefisk | 6,9 | 10,4 | 12,0 | 10,9 | -1,5 |
| Fister Smolt | 6,8 | 16,1 | 17,3 | 8,9 | 17,4 |
| Tombre Settefisk | 3,9 | 20,3 | 22,1 | 0,0 | 0,0 |
| Nordland Akva | 1,1 | 14,8 | 12,6 | 8,7 | 14,2 |
| Polarsmolt | -11,5 | 17,9 | 40,2 | 12,2 | -31,9 |
| Eide Smolt | -16,6 | 3,6 | -2,2 | 0,0 | 0,0 |
| Sørsmolt | -35,8 | -88,7 | 31,5 | 18,8 | 38,1 |
| Vik Settefisk | -46,8 | 15,0 | 9,5 | 2,9 | 4,6 |



