Nekton Settefisk har investert 230 millioner kroner i settefiskanlegget på Smøla. Der skal selskapet nå produsere rundt 4,5 millioner smolt i året.
Utvidelsen kommer etter at selskapet sikret langsiktige rammeavtaler med kundene sine.
– Da valgte vi å bygge ut anlegget vårt på Smøla. Denne investeringen handler om å modernisere anlegget og sikre at vi er med videre i norsk havbruksnæring, sier daglig leder Christian Wikan til iLaks.
Nekton er en selvstendig smoltprodusent, og rundt 80 prosent av produksjonen går i dag til to faste kunder i Midt-Norge, opplyser han.

Tredoblet kapasiteten
Byggearbeidene startet i august i fjor, og Nekton brukte 13 måneder på å ferdigstille prosjektet.
– Vi satt inn smolt i den nye påveksthallen i september. Nå har vi tredoblet produksjonen, fra 300 til 900 tonn settefisk årlig. Det utgjør cirka 4,5 millioner smolt med en vekt på opptil 250 gram, sier Wikan.
– Smolten som står der nå, ser veldig bra ut. Den skal leveres i desember, legger han til.
Utbyggingen har også gitt flere arbeidsplasser i lokalsamfunnet.
– Vi har ansatt seks nye medarbeidere på anlegget som følge av utbyggingen. I dag er vi 25 ansatte i settefiskvirksomheten, sier Wikan.

Han beskriver satsingen som et viktig steg for videre vekst.
– Det er en stor investering og et stort løft for et lokalt selskap på Smøla. Vi har investert 230 millioner kroner i det nye anlegget.
Det nye anlegget består blant annet av fire påvekstkar på 1.000 kubikk, 12 Ø5m startfôringskar på 30 kubikk og et nytt klekkeri.
– Karene er utviklet med mål om minst mulig utstyr inne i selve karet og best mulig plass for fisken. Vi har jobbet med RAS-produksjon siden 1999, og har brukt erfaringene vi har bygget opp gjennom årene i utviklingen av anlegget, forteller Wikan.

Les også: Nekton Settefisk forventer økt etterspørsel etter større smolt: Har startet kapasitetsutvidelse
Tror behovet for smolt vil øke
Selv om antallet matfiskprodusenter blir færre, mener han utsiktene for smoltmarkedet fortsatt er gode.
– Det blir stadig færre matfiskprodusenter, og det ser vi på som en risiko. Derfor er det ekstra viktig å investere for å utvikle oss til å bli best mulig, og være en foretrukket leverandør av settefisk i fremtiden. Samtidig tror vi behovet for smolt kommer til å øke i årene fremover.
Selskapet bygget ut i tro på at behovet for større smolt vil fortsette å vokse.
– Postsmolt fra landbasert eller lukkede merder i sjø blir en viktig driver. Skal næringen produsere mer matfisk på kortere tid, vil det også kreve et langt større antall smolt, avslutter Wikan.




