Bryr seg ikke om oppkjøpsspekulasjoner: – Bruker all vår tid på Watermoon, drift og utvikling

Nyheter
0

Sondre Eide har lite fokus på forventninger om mer konsolidering på Vestlandet.

Eierne av Lingalaks har i høst hyret inn rådgivere for å bistå med det eventuelt salg av oppdrettsselskapet. Det har vært spekulert i at lokale aktører kunne være interessert. En som var nevnt er Alsaker Fjordbruk. Etter deres oppkjøp av Bolaks er kanskje ikke de så aktuelle. En annen potensiell kjøper kan være Eide Fjordbruk, gjerne i samarbeid med Tombre.

Men Sondre Eide gir ikke uttrykk for at oppdrettsselskapet, med base i Eikelandsosen, er særlig opptatt av oppkjøp.

– Vi i Eide bruker all vår tid på Watermoon, drift og utvikling, sier han til iLaks.

Han har fått med seg at det er en tiltakende forventning om at mindre familieeide oppdrettsselskaper på Vestlandet kan komme i spill. Dette lar han seg ikke affisere av. Han er først og fremst fokus på deres eget utviklingsprosjekt.

– Resultatene i Watermoon nå er enormt gode, fisken er 3,5 kilo, veldig god stabil tilvekst. Dødeligheten er under to prosent og kvalitetsindikatorene på fisken er svært gode, opplyser Eide.

– Vi har tre nye 2.0-versjoner i produksjon, og rigger oss for framtiden, legger han til.

iLaks har kontaktet styreleder i Lingalaks, Erlend Haugarvoll, om status på salgsprosessen. Det er også rettet en henvendelse til Håkon Kristian Tombre hos Tombre Gruppa om deres syn på mulig konsolidering blant familieeide oppdrettsselskaper på Vestlandet.