BEWI resirkulerte 35.000 tonn brukt EPS ifjor: – Det tilsvarer 95 fullastede lastebiler hver eneste dag hele året

Nyheter
0

Fiskekassekjempen fikk en nettoomsetning på 190,7 millioner euro for fjerde kvartal 2024 fra videreført virksomhet, opp fra 185,1 millioner euro for samme kvartal 2023, drevet av høyere priser og volumer. Justert EBITDA nådde 18,6 millioner euro, opp 10,1 prosent fra 16,9 millioner euro for fjerde kvartal 2023.

– Dette kvartalet har vi opplevd økte volumer for vår isolasjonsvirksomhet, en trend som vokser seg sterkere inn i første kvartal 2025. Dette gir oss stor tillit til den pågående positive markedsutviklingen, sier Christian Bekken, administrerende direktør i BEWI.

Emballasjevirksomheten leverte nok et sterkt kvartal, med en EBITDA på 11,5 millioner euro, opp 15 prosent fra tilsvarende periode i 2023. Sirkulærvirksomheten viste også positiv fremgang, med et rekordhøyt salg av resirkulert GPPS for kvartalet, og en økning i innsamling av brukt EPS på nesten 30 prosent fra året før.

– Vi er stolte av det vi har oppnådd i Circular. I fjor samlet vi inn nesten 35 000 tonn brukt EPS. Det tilsvarer 95 fullastede lastebiler hver eneste dag hele året fylt med tomme fiskekasser, mer enn noen annen aktør i bransjen. Vi vil fortsette vår søken etter å samle inn flere volumer, ta ansvar for hele livssyklusen til produktene våre og utvikle et langvarig konkurransefortrinn, fortsetter Bekken.

BEWI annonserte nylig sammenslåingen av sin RAW-divisjon med det nederlandske selskapet Unipol, og danner en ledende europeisk EPS-råvareaktør. BEWI beholder felles kontroll, og sikrer fordelene ved vertikal integrasjon samtidig som det frigjøres 75 millioner euro i kontanter. Dette muliggjør vekst både i råvaresegmentet så vel som i nedstrømssegmentene. Etter transaksjonene klassifiseres segment RAW som avviklet virksomhet.

For hele året 2024 hadde BEWI en nettoomsetning på 773,2 millioner euro fra videreført virksomhet, ned med 5,8 prosent fra 2023 på grunn av lavere volumer. Justert EBITDA kom inn på 71,2 millioner euro, sammenlignet med 78,1 millioner euro i 2023.

– Selv om markedene vi opererer i fortsatt er utfordrende og den geopolitiske spenningen er høy, avslutter vi 2024 med stor selvtillit og optimisme. Vi har solide markedsposisjoner og strømlinjeformet drift. De siste transaksjonene lar oss spisse vår langsiktige vekststrategi mot forretningsområder med høyere marginer støttet av sterke megatrender, avslutter Bekken.