Lave slaktevolumer og høye kostnader i Skottland dro ned Bakkafrost-resultatet

Bakkafrost-konsernet leverte et totalt operasjonelt driftsresultat (EBIT) på 128 millioner danske kroner tredje kvartal.

Resultatet er vesentlig lavere enn meglerhusenes forventninger. Det var på forhånd ventet et operasjonelt driftsresultat på 228 millioner danske kroner i kvartalet, ifølge estimater innhentet av Infront.

På Færøyene omsatte selskapet for 1.436 millioner danske kroner og landet på en operasjonell EBIT på 267 millioner danske kroner. Og, som vanlig, var det den skotske virksomheten som skapte hodebry. Her omsatte selskapet for 245 millioner danske kroner, og fikk en operasjonell EBIT på -140 millioner danske kroner.

Høyere kostnader
– Bakkafrost fortsatte å levere sterk biologisk ytelse på Færøyene i løpet av tredje kvartal, med god vekst og høy biomasse i sjøen. Slaktevolumene for de første ni månedene økte med 24 prosent sammenlignet med i fjor. Selv om utslakting fra mindre oppdrettsanlegg bidro til høyere enhetskostnader i kvartalet, er den underliggende biologiske og driftsmessige ytelsen fortsatt solid, kommenterer konsernsjef Regin Jacobsen.

I tredje kvartal, isolert sett, slaktet selskapet 23.097 tonn på Færøyene og 4.537 tonn i Skottland.

– Vår færøyske ferskvannsvirksomhet fortsetter å prestere godt, med rekordhøy kapasitetsutnyttelse. Det nye klekkeriet i Skálavík går etter planen, og de to første rognbatchene presterer godt. Kombinert med utvidelsen av vårt stamfiskprogram, styrker dette grunnlaget vårt for videre vekst og forbedret effektivitet, fortsetter Jacobsen.

– FOF-segmentet leverte spesielt sterke resultater, med operasjonell EBITDA mer enn dobling sammenlignet med i fjor. Vår integrerte verdikjede gir også fleksibilitet til å redusere økende marine råvarekostnader gjennom innkjøp og fôroptimalisering, noe som støtter vår generelle kostnadskonkurranseevne.
Etter de økte kvoteanbefalingene for kolmule i 2027, forventer vi høyere innkjøp av marine råvarer og økt eksternt fiskemelsalg i 2027. Vi forventer også at fôrproduksjonen vil øke til omtrent 185.000 tonn.

Redusere risiko
Jacobsen venter forbedring i den skotske virksomheten.

– I Skottland ser vi oppmuntrende tegn fra vår storsmoltstrategi, der fisken viser overlegen vekst og overlevelsesevne. Resultatene er imidlertid fortsatt påvirket av lave slaktevolumer, mindre slaktevekter og høye enhetskostnader. For å redusere biologisk risiko har vi besluttet å avvikle eksterne smoltinnkjøp og fokusere på vår egen ferskvannsproduksjon. Dette er mulig fordi det nye anlegget i Applecross nå kan levere betydelig større
volum smolt. Samtidig driver den fortsatte opptrappingen av Applecross raske reduksjoner i ferskvannsproduksjonskostnader etter hvert som kapasitetsutnyttelsen øker. Denne utviklingen er viktige skritt mot en mer forutsigbar og effektiv oppdrettsdrift, sier han.

– Til tross for økt global laksetilførsel har etterspørselen vært bemerkelsesverdig sterk. Premien for større fisk normaliserte seg mot slutten av kvartalet, og vi har styrket vår posisjon i det strategisk viktige amerikanske markedet. Med et forventet avtagende globalt tilbud i fjerde kvartal og en fortsatt begrenset vekst i 2027, ser vi en gunstigere markedsbalanse fremover.

– Innen 2026 øker vi smoltutsettingenet vårt på Færøyene til 20,7 millioner samtidig som vi opprettholder vår slakteguiding på 117 000 tonn for konsernet. For 2027 forventer vi 97.000 tonn på Færøyene og 28.000 tonn i Skottland, totalt 125.000 tonn.