AquaGen utvider stamfiskanlegget i Steigen med nye sjøvannskar. Utbyggingen skal styrke tilgangen på rogn av høy kvalitet utenfor den ordinære sesongen. Byggestart er planlagt i november, og utbyggingen skal stå ferdig i april 2028.
Utbyggingen skal bidra til å dekke kundenes behov for off-season-rogn i en periode der tilgangen på rogn i dag er utfordrende.
– Dette er en viktig investering for AquaGen og for vår evne til å møte kundenes behov. Med utbyggingen i Steigen styrker vi grunnlaget for en mer forutsigbar tilgang på rogn av høy kvalitet gjennom året, sier Tom Eirik Aasjord, Group CEO og konstituert administrerende direktør i AquaGen Norge, i en pressemelding

Den nye avdelingen skal gjøre det mulig å flytte stamfisk fra sjøen til et kontrollert miljø på land tidligere enn i dag. Sjøvannskarene blir en del av det eksisterende stamfiskanlegget.
Dette er en satsing som betyr mye for rognproduksjonen her i Steigen. Den gir oss mulighet til å kontrollere miljøforholdene, slik at vi kan levere kvalitetsrogn hele året. Vi ser frem til å ta den nye avdelingen i bruk og videreutvikle produksjonen, sier Raymond Helgå, produksjonsleder ved AquaGens anlegg i Steigen.
Prosjektet har vært under planlegging i over tre år. Håvard Ramsfjell, teknisk leder i AquaGen, blir prosjektleder. Consto og Litus Akva er valgt som entreprenører.
– Gode resultater skapes gjennom tett samarbeid og god planlegging. I dette prosjektet skal vi samarbeide med AquaGen og Litus Akva om å utvikle et spesialisert anlegg der kvalitet og presisjon står sentralt. Vi ser frem til å bidra med vår erfaring og kompetanse gjennom hele byggeprosessen, sier Geir Tevasvold, prosjekteringsleder i Consto.
– Vi er stolte over å ha blitt valgt til å designe og å levere prosessanlegget til AquaGen Steigen. Prosjektet er viktig for AquaGen og for oss, og vi ser fram til å bidra med vår kompetanse og teknologi sammen med AquaGen og Consto, sier Tone Tomassen, CEO Litus Akva.

