Det kan bli et samlet slaktevolum på over 40.000 tonn fra matfiskprodusentene på land.
Landbasert lakseoppdrett har vært i en «startfase» i flere år, og analytikere har stilt seg tvilende til at denne delen av næringen vil levere nevneverdige volumer av laks i nær fremtid. Beskjedne volumer til tross, mener aktørene selv at det er i ferd med å løsne.
Her oppsummerer vi hvor mye laks som er forventet slaktet fra de landbaserte anleggene i år, i hovedsak basert på estimater fra selskapenes siste rapporter.
De største først
Salmon Evolution stod i fjor bak hver tredje landbaserte laks på verdensbasis. Møre og Romsdal-selskapet guidet opprinnelig et slaktevolum på 7.000 tonn i år. I andrekvartalsrapporten er dette redusert til 6.000 tonn. Nedjusteringen reflekterer en lavere biomasseproduksjon enn forventet, skriver selskapet.

Les også: – Vi tror ikke vi er langt unna å nå målet på fire kilo sløyd laks
Florida-satsingen Atlantic Sapphire har hatt en trøblete start, med blant annet milliardtap og temperatur-trøbbel. Selskapet slaktet 5.096 tonn i 2025, og sa i årsrapporten at de forventer å slakte enda mer i år – uten å oppgi en spesifikk guiding.
I første halvdel i år slaktet Atlantic Sapphire 2.842 tonn, og de forventer at både biomasseveksten og slaktevolumene vil øke i andre halvdel av året. Legger man Atlantic Sapphires egne forventninger, samt fjorårets og første halvårs slaktevolum til grunn, kan man anslå at selskapet vil slakte minst 5.500 tonn i år.
Les også: Aasbø-Skinderhaug går av som finansdirektør i Atlantic Sapphire

Nordmenn på land i Asia
Kina-satsingen Nordic Aqua Partners (NOAP) forventer å slakte et sted mellom 5.500 tonn og 6.000 tonn i år, mens Japan-satsingen Proximar har guidet et slaktevolum på 3.000 tonn for året.
Bak NOAP står en gruppe norske oppdretts- og teknologiaktører, blant andre AKVA group, og Teigen-familiens Kontrari er majoritetseier. Proximar er også en norsk satsing, med røtter i Bergen og Per Grieg jr. og familien i ryggen.
Les også: Sier takk for seg i Proximar

Øy-satsingene
Andøya-baserte Andfjord Salmon skal ikke ha oppgitt en guiding for slaktevolumet i 2026, men planlegger å begynne å høste fra K1-bassenget i fjerde kvartal. Det danske konsulentfirmaet Pisco tror at Andfjord Salmon kan slakte rundt 2.770–3.020 tonn* laks i år, inkludert postsmolt.
Les også: Andfjord leverte 450.000 postsmolt til Eidsfjord Sjøfarm
Gigante Salmon har hatt utfordringer med gjellehelse på høst 2024-generasjonen, og vintersår på høst 2025-generasjonen. I fjor, som var første året med slakt, høstet Gigante rundt 1.040 tonn. I første halvdel i år slaktet de 1.584 tonn. Pisco tror at Gigante Salmon kan slakte rundt 1.930–2.100 tonn* i år.

Islandske utfordrere
Islenderne, som nyter godt av landets tilgang på geotermisk energi, satser også på landbasert laks. First Water har anslått et slaktevolum på 3.000 tonn i år, og Laxey forventer å slakte 4.000 tonn. Samherji Fish Farming høstet 4.880 tonn* fra landbasert i fjor, men har ikke kunngjort et guidet volum for i år.
Det danske konsulentfirmaet Pisco forventer imidlertid at islenderne vil komme opp i rundt 6.720–9.240 tonn* sammenlagt, og at Thor Salmon vil bidra til det islandske landbasert-volumet neste år.
Les også: Milliardsatsing på land på Island: – Vi tror vannkvalitet er nøkkelen til suksess
Det er flere aktører som ikke har kunngjort et forventet slaktevolum. Danskene i Danish Salmon og Skagen Salmon ligger imidlertid an til å produsere henholdsvis 2.310 tonn* og mellom 2.688–3.024 tonn*, tror Pisco. I tillegg forventer konsulentfirmaet et samlet bidrag på rundt 1.680–3.360 tonn* fra selskaper som Bue Salmon, Swiss Lachs, Saulmon d’Isigny og andre mindre anlegg.
Oppsummert forventes et totalt slaktevolum på cirka 38.100–43.600 tonn i år fra landbasert matfiskproduksjon av laks.
*Pisco og Samherji har oppgitt sine estimerte tonn i levende vekt (LWE). Dette er omregnet til antall tonn laks sløyd med hode (HOG) med utgangspunkt i at HOG utgjør rundt 84 prosent av LWE.

