Ocean Supreme: – Økte fraktkostnader treffer Chile langt hardere enn Norge

Nyheter
0

Chilensk laks blir betydelig hardere rammet av økte flyfraktkostnader enn norsk laks, ifølge deputy CEO i Ocean Supreme, Botholf Jr. Stolt‑Nielsen.

Krigen i Midtøsten har sendt flyfraktprisene i været, og det merkes på marginene for lakseeksportørene. Stolt-Nielsen sa at differansen utgjør rundt ti kroner per kilo.

– Det er ingen tvil om at det er negativt at fraktprisene øker. For Norge koster det vanligvis rundt ti til 15 kroner å sende én kilo laks til Kina, mens nå ligger det på rundt 20 til 25 kroner kiloen på grunn av høyere drivstoffpriser, sa han under Danske Banks sjømatseminar på Aker Brygge tirsdag.

Stolt‑Nielsen pekte på at situasjonen er langt mer krevende for Chile.

– Fraktkostnadene er enda høyere for Chile. De sender rundt 40.000 tonn årlig til Kina, altså en del mindre enn Norge, men fremdeles et betydelig volum. Den ferske fisken blir sendt til den amerikanske vestkysten og videre vestover, eller via Europa til Kina. De har dobbelt så lang flyvei som oss, sa han.

Historisk har det kostet rundt tre dollar per kilo å sende chilensk laks til Kina.

– Nå koster det fem til 5,5 dollar, sa han.

– Norge blir mer konkurransedyktige
Ifølge Stolt‑Nielsen gjør dette Norge relativt mer konkurransedyktig i Kina.

– For markedet som helhet har flyfraktprisene og situasjonen i Midtøsten slått negativt ut. Men for Norge isolert sett blir vi relativt mer konkurransedyktige, fordi frakten slår hardere ut for konkurrerende land enn for oss, sa han.

– Det er vanskelig å si om dette totalt sett er positivt eller negativt for norsk eksport, men det er utvilsomt mer negativt for chilenerne, la han til.

Fra salen kom spørsmålet om chilensk laks får mindre tid i kinesiske butikkhyller som følge av den lengre frakttiden.

– Det er en liten forskjell når det kommer til tid, kanskje 14 til 16 timer. Men det kan bety en del for kundene. Når jeg kjøper melk, bryr jeg meg ikke om det er Tine eller Q‑meieriene – jeg ser på hvem som har lengst holdbarhet. Slik er det nok med laksen også, så det kan være viktig, sa han.

Les også: Mener Norge taper markedsandeler: – Det er enorme beløp vi gir bort til andre lands statskasser

– Taper markedsandeler på grunn av toll
Under Baader Experience på Gardermoen torsdag forrige uke var Stolt‑Nielsen tydelig på at Norge taper markedsandeler i flere viktige markeder.

– I EU og Storbritannia betaler Norge to prosent toll. Chile, Storbritannia, Canada og Færøyene betaler null. Vi betaler mest av alle lakseproduserende land, sa han.

Han viste også til utviklingen i USA.

– Norsk eksport til USA er ned 30 prosent, men forbruket er ikke ned. Det betyr at vi taper markedsandeler.

I Kina mener han tollnivåene er direkte konkurransevridende.

– I Kina betaler Norge sju prosent toll, mens Chile betaler null. Samtidig importerer vi kinesiske el-biler uten toll. Logikken henger ikke helt sammen, sa han.