Servicebåten står med kraftig slagside i fjæra, og overvåkes nøye av sikringsmannskapet.
Tirsdag kveld fikk katamaranen «Yngve» problemer i Kaldfjorden i Troms, etter det som skal ha vært en mindre eksplosjon om bord. Båten, som tilhører Finnsnes Dykk & Anleggservice (FDA), tok inn vann og utviklet kraftig slagside mens mannskapet forsøkte å få kontroll.
Natt til onsdag ble båten dratt opp i fjæra. Siden har det pågått sikringsarbeid både natt og dag, og det jobbes med å få vann ut av fartøyet.
Sak oppdatert med uttalelse fra FDA. Den kan leses lenger nede i saken, og her.
Står på kanten
– Vi er i gang med pumpingen. Det er mye vann i båten, og den kantrer ganske mye enda, sier Bjørn-Roald Dalhaug i Tromsø Assistanse til iLaks, torsdag formiddag.
Tromsø Assistanse har fått i oppdrag å sørge for at båten ikke tipper over eller beveger seg bort. «Yngve» holdes nå oppe med både tau og wire.

– Vi holder den fast, sier Dalhaug, og forklarer at de følger nøye med på båtens bevegelser i fjæra.
– Det er et ventespill. Vi venter på reaksjoner fra båten om vi skal stramme opp eller slakke av, alt ettersom. Båten står på kanten av en marbakke, opplyser han.
En marbakke er en bratt skråning i sjøbunnen.
Risiko for at båten synker
Ifølge NRK sluttet det å komme synlig røyk fra båten i 21-tiden, tirsdag kveld. På grunn av røyken ble det opprettet en sikkerhetssone rundt båten på 300 meter. Hos statskanalen er daglig leder Jørn Tore Fjellstad sitert på at det er fare for at båten kan synke.
– I verste fall, ja. Men hvis vi ikke får lov å gå om bord og ta han der ifra, så ja. For han står fast.

– Det er andre båter i området også for å hjelpe til. Så det blir nå gjort alt som kan gjøres, sa Fjellstad til NRK, tirsdag.
Han skal også ha bekreftet til NRK at det er snakk om en mindre eksplosjon.
Batteriene eksponert for vann
«Yngve» var på oppdrag hos Sjurelv Fiskeoppdretts lokalitet Rogndalen i forkant av hendelsen. To av de tre som var om bord ble skadet ifølge avisen Nordlys, som først omtalte saken. Én av dem skal ha blitt fraktet til Universitetssykehuset i Nord-Norge med lettere skader. Ifølge FDA går det etter forholdene bra med personene.
iLaks forsøkte torsdag formiddag å komme i kontakt med ledelsen i FDA for en kommentar til denne saken. Senere på dagen gikk FDA ut med en uttalelse, der de opplyser at det i forkant av hendelsen ble registrert vann i styrbord skrog. Dette førte til en kortslutning i elektriske komponenter i maskinrommet. Senere oppstod røykutvikling som følge av at batteriene over tid hadde blitt eksponert for vann.
Les også: FDA: Batteriene ble eksponert for vann
«Yngve» er et hybridfartøy bygget hos Moen Marin. FDA har tidligere opplyst til iLaks at de har hatt flere utgaver kalt «Yngve». Denne kom inn i stallen i 2025.

Troms politidistrikt opplyser til iLaks at de ikke har opprettet sak på forholdet. Kystverket vurderer, ifølge NRK, at det skal være lav fare for utslipp.






