Storfisken under hardt prispress etter utfordringer med flyfrakt

Nyheter
0

Neste uke er den siste uke før påske, og normalt en uke som preges av et stramt laksemarked og høye salgspriser. Men det ligger ikke an til en pristopp denne påsken.

– Litt nedadgående på alle størrelser, 3-4 kroner, men mest ned på 6+. Det er klart at jo større fisken blir, desto verre blir det å selge, sier en eksportør til iLaks.

Han er klar på hva som demper etterspørselen etter storfisk:

– Usikkerhet i flymarkedet. Det går mindre volum til Asia.

Fakta

iLaks henter hver fredag etter lunsj inn spotpriser for laks. Dette er fisk som skal leveres den følgende uke. Her kontakter vi flere ledd i verdikjeden, herunder oppdrettere, eksportører og importører. Vi har alltid minst fem uavhengige kilder, selv om ikke alle kildene nødvendigvis vises på trykk. Vi varierer hvilke kilder vi bruker, og bruker ikke de samme kildene hver gang.

Les også: Iran-krigen truer kjøpekraften i det globale laksemarkedets vekstmotor

Nervøst
– Folk er usikre på neste uke. Det er bra mye pakking. Markedet venter en prisnedgang. Påskesalget er denne uken, ikke neste uke, da er det jo påske, påpeker han.

– Mandag og tirsdag pakking går greit. I sør ser vi 88-90 kroner på 3-6, 6-7 på 83 kroner, 7-8 på 80 kroner og 8+ 75 kroner. Men markedet er veldig nervøst for sluttuke. Kundene vil ikke kjøpe noe på sluttuke. Det er utfordringen, sier han.

– Valutaen har svekket seg ganske mye. Euroen er på 11 og dollaren er 9,50. Flyfrakt har steget vanvittig i pris. Hele situasjonen på verdensmarkedet er usikker på grunn av det som skjer i Midtøsten. Asia har begynt å rasjonere på drivstoff, en stenger masse bensinstasjoner i Thailand, Indonesia og Vietnam.

– Det er mer dramatisk i Asia enn det går opp for oss her i Vest-Europa. De har ikke ubegrensede lagre. Thailand har fire uker med drivstoff. Hvis dette blir langvarig kan det stoppe ganske bra opp. Det er en ustabil situasjon, sier han.

Kina svikter
– Vi har ikke låst noe ennå, men det ser ut til at 3-6 blir 85-86 kroner og 8+ er blytung. 6-8 går på 80-82 kroner, 8+ er brutalt. Vi vil egentlig ikke ha den, men jeg tipper 76-77 kroner. Der en plass, sier en trader.

Han er klar på hvorfor storfisken rammes.

– Kina svikter. Det lille som går til Kina… flyfrakten er ikke enkel. Den er vanskelig å få til å funke. På grunn av krig og rateøkning. Mandag og tirsdag går kanskje bra, men onsdag+ snakker vi lavt 80-tall. Den blir risky business. Rett og slett.

Samtlige kilder ser en svekkelse relativt til prisene de oppnådde forrige fredag.

– Det blir mer slakting neste uke, og det er fortsatt en del rest i omløp. 3-6 kg ligger på 88-89 kroner og 6+ på 80-82 kroner. Stort press på storfisken, sier en eksportør.

Det er tidlig på handledagen, og prisleiet har ikke satt seg ennå.

Stillingskrig
– Det er avventende. Det er ganske bra på 3-5, men storfisken har fått kjørt seg denne uken her. Ganske langt under 3-5. Der får du 92-93 kroner. 5-6 er ikke langt unna, 6+ vil jeg tippe på… krisesalgene er på 70-tallet, og et par av de er inne på 80-tallet, sier en oppdretter.

Han har fått med seg dagens biomassetall – og at det står mye storfisk i sjøen.

– Det ser vi på tallene fra Fiskeridirektoratet at det er greie snittvekter.

– Vi er usikre for neste uke. Det er ikke skrikende behov for 6+ inn mot påske. Det er tidlig, spesielt i dag, sier han videre.

Han registrerer at det kan ta tid å få plassert fisken idag.

– Sånn er det når det er stillingskrig. En vil ikke ta posisjon tidlig.