Giganter på shoppingtur i 100.000-tonneren Multiexport.
José Ramón Gutiérrez, styreformann i den chilenske lakseoppdretteren Multiexport Foods, kunngjorde i dag at fôrgiganten Cargill har gått med på å kjøpe 24,5 prosent av aksjene i Salmones Multiexport (Multi X), datterselskapet til Multiexport Foods. Samtidig vil det japanske handelshuset og konglomeratet Mitsui, som har vært aksjonær i Multi X siden 2015, øke sin eierandel med 1,13 prosent, til 24,5 prosent.
Til sammen vil duoen dermed kontrollere 49 prosent av det tradisjonsrike chilenske oppdrettselskapet.
Ifølge Reuters betaler Cargill 290 millioner dollar for sin aksjepost. Multiexport Foods vil motta totalt 303,3 millioner dollar i kontanter fra transaksjonen.
Multiexport Foods har fortsatt kontroll over Multi X med 51 prosent av de totale aksjene.
Transaksjonen er underlagt visse regulatoriske godkjenninger og oppfyllelse av vilkår avtalt av partene.
Strategisk
– Å legge til Cargill som en ny partner for Multi X vil være et strategisk og avgjørende skritt i neste utviklingsstadium av selskapet og dets formål å vinne over verdens forbrukere med høykvalitets, verdiøkende, bærekraftige produkter solgt under våre merkevarer “Multi X’, ‘Arka’ og ‘Latitude 45’, sier Gutiérrez.
– Vi ønsker Cargill velkommen, med deres 156-årige merittliste for vekst og suksess, samt et formål og verdier som stemmer overens med våre, sier Gutiérrez. – Sammen med Cargill og Mitsui, og våre talentfulle og lidenskapelige samarbeidspartnere, vil vi kombinere evner og styrker for en bærekraftig utvikling av Multi X og utdype vårt engasjement for de sørlige regionene i Chile, understreker han.

– Hos Cargill søker vi å være en differensiert leder i sjømatindustrien, og kombinerer innovasjon med operasjonell fortreffelighet for å muliggjøre større rimelighet og integritet av forsyningskjeder for våre kunder og forbrukere, sier Tim Noonan, administrerende direktør for Cargills sjømatvirksomhet.
Cargill kjøpte i 2015 det norske fiskefôrselskapet EWOS.
– Dette partnerskapet er et viktig neste skritt i utviklingen av vår sjømatstrategi og vil utnytte våre evner på tvers av verdikjeden, inkludert forbrukerinnsikt, kulinarisk innovasjon, verdiøkende prosesskunnskap, risikostyring og fiskeernærings- og helseløsninger. Som et resultat håper vi å gi flere kunder og forbrukere tilgang til Multi Xs høykvalitetsportefølje av private label og merkede lakseprodukter.»
Partnerskap
– Vi er sikre på at dette partnerskapet representerer en mektig forening av tre selskaper som tror på å gjøre rimelig sjømat mer tilgjengelig for forbrukere over hele verden, samtidig som de beskytter havene våre og forbedrer samfunnene der vi opererer, kommenterer Shuichi Matsuzawa, senior visepresident for Foods & Retail Division of Mitsui USA.
– Å bringe sammen de unike egenskapene til Multiexport Foods, Cargill og Mitsui vil skape verdi for alle Multi Xs interessenter.
Med 2.600 ansatte lokalisert i produksjonsanlegg mellom Araucanía og Magallanes-regionen i Chile, og et kommersielt kontor i USA, er Multi X til stede i hele verdikjeden – fra avl til distribusjon av laks til forbrukere i mer enn 30 land.
Multiexport guidet ved inngangen til 2021 et årlig slaktevolum på 100.000 tonn laks, ørret og coho.
