AKVA group tjener endelig penger på landbasert, og kundene er fornøyde. Men for fire år siden var alt annerledes, og AKVA-sjef Knut Nesse måtte ta noen avgjørende valg.
Selskapet har vært med siden den spede begynnelsen i landbasert oppdrett, og har investert betydelige ressurser i å utvikle teknologi som kan sikre stabil og lønnsom drift i landbaserte anlegg. Likevel, for fire år siden, stod selskapet overfor en realitet det ikke kunne overse.
– Landbasert oppdrett er pionerarbeid, og det visste vi da vi startet med det. Men utviklingen gikk i feil retning. Kundene var ikke fornøyd, og vi tapte penger. Vi måtte tenke nytt og ta konsekvensene, forteller han.
Fra Land Based 1.0 til 4.0
Det første som måtte skje var en fullstendig omstrukturering av den landbaserte virksomheten. Fagmiljøet ble i større grad samlet på hovedkontoret på Klepp og styrket innen flere områder, slik som forskning, logistikk og prosjektering. Målet var å bygge et sterkere kompetansemiljø nær kundene.

AKVA group har hovedkontor på Klepp. Foto: AKVA group
– Vi trengte en solid plattform for videre utvikling, og vi fant den i Norge. AKVA group har nå bedre kontroll over prosessen og tilgang til et større kompetansemiljø. Vi har samlet noen av de beste fagfolkene innen RAS-teknologi i verden, sier Nesse.
Tidligere hadde utviklingen vært preget av en “learning by doing” -tilnærming med varierende kvalitet, svak kjernekompetanse og begrenset dokumentasjon.
– Vi kaller den perioden Land Based 1.0, fordi det var starten på en ny type teknologi. I denne perioden manglet vi gode nok og dokumenterte løsninger, og teknologien var primært basert på erfaringer fra tidligere prosjekter snarere enn systematiske data. Kontraktene med kundene var heller ikke gode nok. Slik er det jo ofte i tidlige pionerfaser, men det er ikke bærekraftig over tid, forteller Nesse.
Ny strategi
Den nye strategien ble forankret i det selskapet kaller Land Based 2.0, hvor teknologien ble vitenskapelig dokumentert og RAS-anleggene ble mer forutsigbare i drift. FoU ble en integrert del av utviklingsprosessen.
– Vi måtte gå fra å være en entreprenørbasert leverandør til å bli en industriell aktør. Det handlet om å bygge opp kompetanse, forbedre systemene våre, utvikle en bærekraftig forretningsmodell og sette kundenes behov i fokus gjennom service og god kundeoppfølging. Det handlet altså ikke bare om selve teknologien, men også om drift og kultur, forklarer Nesse.

Land Based 4.0 – presisjonsoppdrett
Arbeidet har gitt resultater i form av mer fornøyde kunder, og røde tall som nå er blitt svarte. Den sjøbaserte virksomheten er fortsatt den mest lønnsomme i selskapet, men Knut Nesse er ikke i tvil om at både postsmolt og matfisk blir viktige virkemidler for å møte markedets behov for mer laks.
Fremover ser han konturene av det han kaller Land Based 4.0, der nøkkelferdige RAS-anlegg er optimalisert for lavere driftskostnader, bedre fiskehelse og biosikkerhet, samt redusert vann- og energiforbruk. Dette innebærer fullautomatiserte systemer som muliggjør oppdrett med kontinuerlig overvåkning, datadrevet optimalisering og enklere drift.
– Vi har nå en helt annen kvalitet på våre leveranser, og kundene ser forskjellen. Vi har gått fra å selge enkle systemer til å tilby en komplett løsning som gjør landbasert oppdrett mer bærekraftig og lønnsomt, sier Nesse.
Med en sterkere teknologiplattform og et mer solid kompetansemiljø ser AKVA-sjefen store muligheter for landbasert oppdrett fremover.
– Utviklingen har kostet, men vi har lært mye av utfordringene de siste årene, og vi har kommet styrket ut av det. Fremtiden for landbasert oppdrett ser lys ut, og vi er klare til å ta en ledende rolle i denne utviklingen, avslutter Nesse.