Venter skarp økning i Mowi-utbyttene

Nyheter
0

Etter at de negative ringvirkningene fra koronapandemien gradvis ebber ut, ventes en vesentlig forbedring i inntjeningen for Mowi.

Meglerkorpset forventer en EBIT på 149 millioner euro fra laksekjempen i det nylig avsluttede tredje kvartal. Pareto Securities ligger noe under konsensus, med sitt estimat på 136 millioner euro.

“Vi forventer gode volumer og en anstendig margin i Norge, men et svakere resultat i UK og et nytt svakt kvartal i Canada vil bidra negativt,“ skriver analytiker Carl-Emil Kjølås Johannessen i en såkalt preview-analyse utsendt til Paretos kunder torsdag morgen.

Høye kostnader
“Vi forventer en altomfattende margin på EUR 1,2/kg, med Norge som bidrar med en margin på EUR 1,4/kg, men svakere marginer på 0,9 euro/kg i UK og 0,5 euro/kg i Canada vil påvirke negativt. Høyere kostnader på utslaktede lokaliteter er årsaken til svakere
UK-resultat, mens den ekstraordinære dødeligheten i Canada vil føre til nok en svak margin i denne regionen,“ fortsetter han.

“På lengre sikt forventer vi forbedringer i Canada, spesielt for Newfoundland-operasjonen. Vi er for tiden på linje med konsensus om 21e og 22e EBIT.“

Forbedring
Pareto-analytikeren forventer med det en kraftig forbedring i driftsresultatet. På årsbasis forventes en tredobling i EBIT fra nivået i 2020 og frem til 2023. Likeledes forventes en firedobling, fra 0,49 til 1,06 euro i årlig cash-utbytte per aksje i samme periode.

Gode utsikter til tross; Pareto synes aksjen er nær fullpriset, og har en Hold-anbefaling med kursmål på 225 kroner.

Torsdag morgen omsettes Mowi-aksjen på 221 kroner.