Venstre om grunnrenteskatt: – Fullstendig kaos fra regjeringen

Nyheter
0

Skattepengene kommer ikke inn i statsbudsjettet for 2023.

Regjeringen har sendt forslaget om grunnrenteskatt på høring med høringsfrist 3. januar neste år. Dersom den blir vedtatt, vil de nye skattereglene starte å løpe fra neste år, men skatten vil ikke gi inntekter i statsbudsjettet før i 2024, skriver Klassekampen.

– Dette er jo fullstendig kaos fra regjeringen. Om det ikke er før neste år dette kommer inn på budsjettet, skjønner jeg ikke hvorfor de har hatt så hastverk med å overrumple en hel næring, lage et børsras og skape panikk langs kysten, sier stortingsrepresentant og næringspolitisk talsmann i Venstre, Alfred Bjørlo.

Bjørlo påpeker at regjeringen viste til krigen og inflasjonen da de presenterte den nye skatten og mener det er forvirrende at pengene ikke kommer inn i budsjettet for 2023.

Også Sjømat Norges direktør Geir Ove Ystmark mener det nye skatteregimet framsto som en straksendring.