Stein Ove Tveiten er ansatt som ny CEO for Baring International Holdings landbaserte oppdrettsanlegg i Shanwei i Sør-Kina. Han kommer fra stillingen som toppleder i Mowi-eide Arctic Fish på Island, hvor han har ledet selskapets vekst og utvikling siden 2017.
Tveiten skal lede utviklingen og driften av et anlegg med ambisjon om å produsere 20.000 tonn laks årlig – rett inn i et av verdens mest attraktive sjømatmarkeder.
– Stein Ove har både gjennomføringsevne og internasjonal erfaring. Han vet hvordan man bygger en verdikjede fra bunnen av, og han deler vår visjon om å bringe ekte norsk kvalitet til det kinesiske markedet, sier Lars Reme, styremedlem og en av initiativtakerne bak prosjektet, i en pressemelding.
– Dette er rett og slett et utrolig spennende prosjekt å få være med på! For meg var det en sjelden mulighet – å kunne kombinere norsk teknologi og driftskultur med kinesisk tempo og gjennomføringskraft, i et enormt marked. For landbasert matfiskproduksjon er dette riktig sted å satse, og jeg gleder meg til å være med på reisen, sier Stein Ove Tveiten.
Bak Baring International Holding står en gruppe norske eiere med solid erfaring fra sjømat og industri. Knut N. T. Ugland eier rundt 50 prosent av selskapet, mens de resterende 50 prosentene eies av et selskap kontrollert av Lars Reme og Ole Kristoffer Torsvik. Første byggetrinn på 5.000 tonn er allerede fullfinansiert, med byggestart planlagt ved årsskiftet 2025/2026. Et statlig kinesisk selskap går inn som partner, og prosjektet har stor støtte fra sentrale myndigheter i Guangdong og Shanwei.
Teamet bak satsingen inkluderer flere nøkkelpersoner:
Peder Sollie, tidligere prosjektleder for Proximar i Japan, skal lede utbyggingen. Nina Møgster, med ledererfaring fra Lerøy Sjøtroll og Lingalaks, er med som strategisk ressurs. Lars Reme og Ole Kristoffer Torsvik, som nylig satte Baring Farsund i drift, bidrar med tung kompetanse innen prosjektgjennomføring og organisasjonsbygging.
– Vi bygger ikke bare et oppdrettsanlegg – vi bygger en visjon, sier Torsvik. – Her skal vi forene norsk teknologi med kinesisk vilje og ambisjon. Vi tror dette prosjektet vil bli et nytt fyrtårn for bærekraftig sjømatproduksjon.
Arkitektkontoret Snøhetta er også engasjert som kreativ partner. Det internasjonalt anerkjente kontoret utvikler nå et signalbygg inspirert av undervannsrestauranten Under i Lindesnes. Ambisjonen er å skape et landemerke hvor nordisk design møter kinesisk matkultur – og et opplevelsessenter for fremtidens sjømat.