Mens både SJ og CargoNet har innstilt togtrafikken på Ofotbanen på grunn av sprengkulden, kjører Onrail videre som normalt.
Daglig leder Henning Aandal sier selskapet gjør det som skal til for å holde hjulene i gang – og for å få sjømaten ut i markedet.
– For Onrail er det alltid viktig å fighte for kundene. Sjømaten har ingen verdi hvis den ikke blir transportert ut til markedet, mens Nord-Norge får en stor andel av maten sin fraktet inn med vårt NRE-tog, sier Aandal.
– Mange års erfaring
Han understreker at Onrail kun innstiller tog dersom jernbanen er stengt eller sikkerheten ikke kan ivaretas.
– Det er sprengkulde nå, men heldigvis ikke ekstremkulde langs banestrekningen. Onrail har moderne lokomotiver som er godkjent ned til 35 kuldegrader. Vi har også anskaffet dyrere jernbanevogner som er bedre egnet i kaldt vær. I tillegg gjør vi forebyggende tiltak både med hensyn til HMS for lokførerne og hvordan toget settes sammen fra utgangsstasjonen.
Aandal sier Onrails ansatte har mange års erfaring med laksetoget mellom Narvik og Oslo, og at selskapet vet hvordan togene må settes opp når temperaturen faller.
– Vi vet hva som fungerer og ikke når det er kaldt. Det handler om å benytte riktig jernbanemateriell og tilpasse materiellet slik at avvik ikke oppstår.

Les også: Togene fra Narvik til Sverige innstilles
Endrer rutiner i kulda
I sprengkulden har Onrail justert driften for å sikre at togene går som normalt.
– Ja, i sprengkulden endrer vi rutinene for å sikre at togene kjøres som normalt. Det innebærer lavere kapasitet og høyere kostnader, men det er det verdt for at kundene våre kan stole på at togene til Onrail blir kjørt i henhold til timetabellen. Kundene aksepterer ventetid for å få togplass når de ser at tiltakene våre gjør at innstillinger unngås. Togene er stappfulle! Onrail har høy regularitet og den beste punktligheten, ifølge Bane NOR.
Moderne lokomotivflåte
Aandal bekrefter at Onrail har tekniske løsninger som gjør dem bedre rustet i kulda, men vil ikke gå i detalj.
– Jeg ønsker ikke å avsløre alle våre hemmeligheter. Som nevnt har vi den mest moderne lokomotivflåten og jernbanevogner som er ekstra godt egnet om vinteren. Både operativt og administrativt tas det nå særlige hensyn fordi det er nødvendig å skru på flere brytere – billedlig fortalt – når temperaturen ligger på 20–30 kuldegrader.
Han sier resultatene så langt taler for seg.
– Nå har halve uka gått med sprengkulde og fasiten er klar: Alle godstogene til Onrail har kommet fram til endestasjonen og kundene med faste togplasser smiler lurt.

– Innstilling er siste utvei
På spørsmål om risikoen ved å kjøre når andre aktører mener det er uforsvarlig, svarer Aandal at kulde ikke er noe nytt for bransjen.
– Det er blitt fremført tog i sprengkulde i alle år, så dette er ikke noe nytt for togselskapene. Poenget er hvordan man agerer på utfordrende forhold og dimensjonerer driften sin ut ifra dette.
Han erkjenner at risikoen øker når temperaturen faller, men sier Onrail har tatt høyde for det.
– Ja, et lokhavari kan skje, men vi har gardert oss ved å flytte lokomotiver nordover. Onrail er noe så sjeldent som et privat togselskap, og utfordreren på norsk jernbane. Vår konkurransefordel er nytenkning og kundefokus. Det ligger i blodet vårt at innstilling av tog er siste utvei. Så lenge hensynet til sikkerheten, folkene våre og materiellet er ivaretatt, skal godstogene til Onrail kjøres. Det er stående instruks til mine 100 kollegaer.






