Tidligere Generalsekretær i FN, Ban Ki-moon, vil være hovedtaler under AquaVision konferansen 11.-13. juni i Stavanger.
Ban Ki-moon vil sette fokus på utfordringer ved å sikre nok mat de kommende tiårene og hvordan akvakultur kan bidra til å fø verdens voksende befolkning. Konferansen er i regi av Skretting og morselskapet Nutreco, og samler 400 toppledere fra 40 ulike land.
Ifølge FAO (Food and Agriculture Organization i FN) må den globale matproduksjonen øke med 70 prsent innen 2050. Fortsatt vekst innen akvakultur vil være en viktig del av denne fremtidige matforsyningen med vekt på ressursbruk og miljøhensyn. Ban Ki-moon vil bidra med sin kunnskap og erfaring om global matvaresikkerhet til en økende befolkning.
Temaet for årets Aquavision er “Meeting tomorrow today”, og det to-dagers programmet vil fokusere på hovedtemaene “The blue revolution” og “Beyond tomorrow”.