Så lenge man har hatt sammenlignbare tall, har aldri norsk havbruk mistet så få fisk i sjøen i årets fem første måneder som i 2026.
Nedgangen fra i fjor er på 23 prosent. Nedgangen siden 2023 er på 34 prosent.
– De nasjonale tallene har vist nedgang i antall døde fisk siden 2023. Men mens det tidligere var særlig produksjonsområdene de oppdrettstunge fylkene, Trøndelag og Vestland, som drev nedgangen, er den nå bred og over hele landet, sier Krister Hoaas, Fagsjef politikk og kommunikasjon i Sjømat Norge, i en pressemelding.
– Faktisk er det kun i to produksjonsområder det er økt dødelighet siden 2023 når vi måler perioden januar – mai, fortsetter han.
Mer enn halvert i flere regioner
For alle de andre produksjonsområdene, fra Rogaland til Vest-Finnmark, er det altså kraftig nedgang. Av dem med de laveste eller nest laveste tallene som er målt:
- PO2, PO3, PO4, PO10 og PO11 har aldri hatt lavere tall i perioden
- PO3 har mer enn halvert antallet døde fisk
- PO5 har sitt nest laveste tall i perioden, kun slått av 2020. Nedgangen siden 2023 er over 50 prosent
- PO6 har sitt nest laveste tall, kun slått av 2019, og er nesten halvert fra fjoråret
- PO7 ligger på sitt laveste siden 2019
- PO8 er noe opp fra i fjor, men solid ned fra de foregående årene
- PO9 er ikke langt unna en halvering siden 2023
- PO10 og PO11 har mer enn halvert antallet siden 2023
- PO12 har sitt nest laveste tall i perioden, kun slått av 2019, og er mer enn halvert fra fjoråret
– Det er flere ganger hevdet at nedgangen i antallet døde fisk skyldes flytting av tall til kategorien «annet». Dette er gjentatte ganger hevdet av blant andre næringsforeningen for laksefiske i elv, men det har ikke noen støtte i tallene, sier Hoaas.
– Tvert om, ser man på samme perioden, januar – mai, de siste tre årene, er antallet i «annet» tett på halvert. Det er altså en stor nedgang også der, fortsetter han.
Avgift unødvendig og uberettiget
Forklaringen på den positive utviklingen er sammensatt. Det har kommet flere og bedre vaksiner, det jobbes godt i næringen med mer robust smolt, det er utviklet både bedre forebyggende og mer skånsomme avlusingsmetoder og det er tatt i bruk produksjonsformer flere steder, som reduserer behandling av fisken.
I tillegg er det også et pågående samarbeid i havbruksnæringen, drevet frem av næringen selv, som har bidratt til å heve bevisstheten rundt nettopp biosikkerheten i hele verdikjeden. Dette arbeidet er fremdeles i startfasen og forventes å gi større effekt fremover.
– Utviklingen de siste tre årene viser at skal dødeligheten ned og velferden bli enda bedre, må det jobbes med rotårsakene, som vi for eksempel som har sett er blitt gjort med sårproblematikken ved utvikling av vaksiner og forbedring av biosikkerheten, sier Hoaas.
– Forslag om avgift på tapt fisk er unødvendig og uberettiget. Havbruksnæringen fortjener honnør for utviklingen, ikke nye avgifter, avslutter han.

