Sjømat Norge vil åpne for eksport av «prodfisk»

Nyheter
0

Nå har Sjømat Norge endelig bestemt seg.

«Styret i Sjømat Norge vil fjerne forbudet mot eksport av produksjonsfisk – blant annet som ledd i å sikre markedsadgang for norsk sjømat til EU-markedet».

Det skrev organisasjonen i en intern epost til medlemmer fredag ettermiddag ifølge Dagens Næringsliv.

Sjømat Norge har tidligere vegret seg for å ta standpunkt i diskusjonene om det skal være lov å eksportere såkalt produksjonsfisk, fisk med sår og skader, før denne er feilrettet. Feilretting skjer som regel ved at fisken blir filetert innenlands, før den blir eksportert.

Bransjeorgansiasjonens medlemmer har vært splittet i sitt syn på reglementet om «prodfisk», ikke minst siden dette har vært viktig råstoff til landets foredlingsbedrifter og følgelig sysselsetting der.

Saken om eksport av produksjonsfisk var også kjernen i striden rundt slaktebåten «Norwegian Gannet», som endte i rettsapparatet – før selskapet fikk en åtteårig dispensasjon.

Den danske bransjeorganisasjonen for sjømat, Danish Seafood Association (DSA), har lenge tatt til orde for å skrote det særnorske eksportforbudet mot produksjonsfisk. Organisasjonen ser på regelen som konkurransevridende, da norske produsenter kan bearbeide med billigere produksjonsfisk, mens danskene må importere norsk laks av dyrere kvalitet.