Sjømat Norge om nye skatteforslag: – Bør absolutt ikke bli fasit

Skattekommisjonen har levert sin rapport med forslag til finansministeren. Blant forslagene er lavere formuesskatt, og skroting av konsesjonsrabatten. 

– Vi mener formuesskatten må fjernes for å sikre at vi beholder norsk eierskap i Norge. Videre mener vi at grunnrenteskatten må fjernes for å sikre at vi har like konkurransevilkår som våre utenlandske konkurrenter. Ingenting av det foreslås av kommisjonen.

Det sier Line Ellingsen, styreleder i Sjømat Norge og daglig leder i Ellingsen Seafood, om skattekommisjonens rapport.

Dette foreslår kommisjonen
Via NOU 2026:9 serverer skattekommisjonen en rekke forslag som skal bidra til et bedre og mer forutsigbart skattesystem. Blant dem er:

  • Skatten som dominerte debattene under valgkampanjen i 2025, formuesskatten, foreslås senket. Kommisjonen har ikke blitt enig om en konkret formuesskattesats, men foreslår at satsen skal ligge et sted i intervallet 0,25 til 0,75 pst.«Målet er at dette kan stå seg over tid og dermed bidra til stabile rammevilkår for bedrifter og personer i Norge, selv om det innebærer at begge sider av politikken må flytte seg betydelig fra eget primærstandpunkt,» skriver kommisjonen.
  • Samtidig vil de fjerne alle formelle verdsettelsesrabatter. Akvakulturtillatelser har særskilt verdsettelsesrabatt på 75 prosent for ikke-børsnoterte selskaper. «Lik verdsetting av ulike formuesobjekter vil redusere vridningene og de samfunnsøkonomiske kostnadene ved formuesskatten,» skriver kommisjonen.
  • Kommisjonen anbefaler å holde selskapsskatten på 22 prosent.
  • Grunnrenteskatten på havbruk er ikke direkte nevnt. Men kommisjonen trekker frem Torvik-utvalget, og sier seg enig i at «skattlegging av grunnrente fra stedbundne kilder har en viktig plass i det norske skattesystemet, og skattlegging av grunnrente kan bidra til å redusere behovet for mer vridende skatter på arbeid og kapital,».Kommisjonen påpeker at innføring av grunnrenteskatt bør skje på et så tidlig tidspunkt som mulig i en næring.

– Vi har ikke rukket å lese alt, men dette forslaget bør absolutt ikke bli fasit på et eventuelt skatteforlik i Stortinget, sier Ellingsen.

Les også: Torvik-utvalg kritiserer bruken av grunnrenteskatter etter at næringen har foretatt risikable investeringer

– Klar forventning om at det ryddes opp i
Ellingsen reagerer særlig på forslaget om å fjerne verdsettelsesrabatter.

– Det de derimot foreslår er full særskatt på konsesjonene til de ikke-børsnoterte familieselskapene langs kysten vår ved at verdifastsettelsesrabatten foreslås fjernet. Dette kommer kun to år etter at Stortinget og Trygve Slagsvold Vedum vedtok noe helt annet. Vi har derfor en klar forventning til at dette ryddes opp i, sier hun.

Slik så det ut da finansminister Jens Stoltenberg (Ap) mottok rapporten fra skattekommisjonen, ledet av Eigil Knutsen, 24. juni. Foto: Skjermdump fra regjeringens sending

– Nå skal vi bruke de neste dagene til å lese kommisjonens rapport grundig, men det virker dessverre ikke som om kommisjonen har kommet frem til løsningene på hvordan vi bygger et sterkere og mer produktivt norsk næringsliv, sier Ellingsen.

Rapporten er en foreløpig utgave, og skal sendes på høring.