Sinkaberg oppnådde et driftsresultat på over en halv milliard kroner i fjor

Nyheter
0

Men både omsetning og resultat falt flere hundre millioner sammenlignet med året før.

Sinkaberg, som har operasjoner på Helgeland og i Trøndelag, omsatte for 2.644,7 millioner kroner i fjor. I 2023 omsatte Sinkaberg for knappe 3.295 millioner kroner. Omsetningen falt dermed 651 millioner kroner i fjor. Dette fremgår av en børsmelding fra Bewi Invest.

Bewi Invest er eiere i Sinkaberg via sitt datterselskap Seafood Investment, der de har en eierpost på 70 prosent. Disse aksjene er verdsatt til 2.100 milioner kroner. Seafood Investment er et joint venture-samarbeid med Kverva Industrier. Sammen eier de 44,4 prosent av aksjene i Sinkaberg.

Driftsresultatet er estimert til på 547,2 millioner kroner i fjor, noe som gir en driftsmargin på 20,7 prosent. Driftsresultatet i 2023 var på 815 millioner kroner. Forårets driftsresultat er 267,8 millioner kroner lavere enn 2023-resultatet.

I fjor vinter ble oppdrettsselskapet rammet av ekstremværet “Ingunn”. Det har satt sitt preg på resultatet.

“Biologisk ytelse holdt seg stabil, med lav dødelighet og høy andel av superior fisk. Avslutning av utslakting på den “Ingunn”-berørte lokaliteten i Q4 betydde at tilknyttede kostnader ble bokført i kvartalets regnskap påvirker realisert kostnad/kg”, opplyser Bewi Invest.

Sinkaberg sitt foreløpige resultat før skatt er fastsatt til 630,7 millioner kroner.

Det fremgår av børsmeldingen at Sinkaberg oppnådde et samlet slaktevolum på 28.561 tonn og en operasjonell EBIT på 19,2 kroner per kilo.

Merd-teknogieselskapet FiiZK er også delvis eid av Bewi Invest, via en eierandel på 40,4 prosent av FiiZK Topco. Aksjeposten er verdsatt til 55 millioner kroner.

De tre største eierne av Bewi Invest er Bekken-familiens Bekken Invest med 52,2 prosent, Thoresen-familiens Kastor Invest Holding med 10,3 prosent, og Kverva Industrier med 5,4 prosent.