Ser endringer i jobbmarkedet for oppdrett: – Spesialisering vil bli viktigere fremover

Etter flere år rekruttering og employer branding i Lerøy og ScaleAQ vil Kevin Jørgensen nå satse på egenhånd.

– Jeg startet karrieren min i Academic Work, som er et av Skandinavias største rekrutteringsbyrå. Turen gikk deretter til Bergen og Lerøy Seafood Group, før jeg vendte tilbake til Trondheim og ScaleAQ, forteller Kevin Jørgensen.

Han var to år i alle de nevnte bedriftene. Nå vil han begynne for seg selv.

– Nå ønsker jeg å satse på egen virksomhet fordi jeg ser et behov for mer spesialisert og nær rekrutteringsstøtte i bransjen. De færreste i næringen har dedikerte ressurser innen rekruttering, markedet er tøft og rekruttering er ekstremt tidskrevende for alle involvert. Med Blue Talent Partners ønsker jeg å kombinere rekrutteringskompetanse med bransjekunnskap, og tilby en mer personlig og fleksibel samarbeidspartner til selskaper i sjømat- og havbruksnæringen, sier Jørgensen til iLaks.

Han merker betydelige omveltninger i markedet.

Kampen om kompetanse
– Jeg opplever at rekrutteringsmarkedet i havbruk har endret seg betydelig de siste årene. Selv om aktiviteten i enkelte deler av næringen har vært mer avventende, har ikke behovet for kompetanse forsvunnet. Tvert imot ser vi at mange selskaper konkurrerer om den samme relativt begrensede kandidatgruppen innen teknologi, biologi, produksjon, salg, prosjektledelse og ledelse. Innen flere av de nevnte gruppene ovenfor konkurrerer vi også med andre næringer, hvor kanskje den største utfordringen ligger.

Kevin Jørgensen på jobb for Lerøy i 2024.

Antall stillingsannonser på Finn.no falt med nesten 12 prosent fra 2024 til 2025. Det var det tredje året på rad. Fallet har fortsatt i 2026.

– At antall stillingsannonser har gått ned, betyr heller ikke nødvendigvis at kampen om kandidater er blitt mindre. Min oppfatning er heller at virksomheter i større grad må jobbe aktivt med å identifisere og kontakte kandidater direkte. Flere av de beste kandidatene er ikke aktive jobbsøkere, og mange stillinger blir derfor fylt gjennom nettverk, direkte søk eller målrettet employer branding fremfor tradisjonell annonsering alene, fortsetter han.

– Jeg tror også vi ser en generasjonseffekt. Kandidater vurderer i større grad kultur, fleksibilitet, utviklingsmuligheter og samfunnsoppdrag når de velger arbeidsgiver. Lønn er viktig, men sjelden den eneste faktoren.

Fleksibilitet og kostnadseffektive løsninger
Samtidig er det store forkjeller i hvilke tjenester som etterspørres.

– Noen trenger en full rekrutteringsprosess fra A til Å. Andre trenger kun hjelp med kandidatsøk, annonsering eller kvalitetssikring av finalekandidater. Likevel tilbys ofte de samme modellene og prisstrukturene uavhengig av behov. Jeg tror fremtidens løsninger i større grad vil være modulbaserte, der selskapene kan kjøpe den bistanden de faktisk trenger. Det kan gi lavere kostnader, samtidig som virksomheten beholder mer av prosessen selv dersom de ønsker det.

– Det at Manpower, Eterni og lignende kan ta 300.000 kroner for å bistå i jakten på for eksempel en biolog er for meg helt vanvittig, og målet med Blue Talent Partners er nettopp å utfordre det etablerte i bransjen. Blue Talent Partners kjenner næringen inn og ut, og det er noe nettopp næringen vår trenger, mener Jørgensen.

Kompetanseutfordringer og spesialisering
– Havbruk er en relativt liten bransje med egne fagområder, nettverk og utfordringer. Det gjelder alt fra biologi og fiskehelse til prosessindustri, teknologi, automasjon og internasjonalt salg. Min erfaring er at rekruttering blir bedre når den som bistår faktisk forstår næringen, kjenner aktørene og kan ha faglige samtaler med kandidatene. Det gjør det lettere å vurdere både kompetanse og motivasjon, samtidig som kandidatopplevelsen blir bedre.

– Jeg tror derfor spesialisering vil bli viktigere fremover, både fordi kandidatmarkedet er mer komplekst enn tidligere, og fordi selskapene ønsker rådgivere som kjenner bransjen de rekrutterer til. En utvikling jeg mener er interessant, er hvordan kampen om kompetanse i havbruksnæringen har endret seg de siste årene. Tidligere kunne mange selskaper fylle stillinger gjennom annonsering og eget nettverk. I dag opplever jeg at stadig flere roller krever aktivt søk etter kandidater, sterkere employer branding og en mer målrettet tilnærming til rekruttering, sier Jørgensen.

– Samtidig ser jeg at mange selskaper ønsker større fleksibilitet og mer kostnadseffektive rekrutteringsløsninger enn de tradisjonelle modellene i markedet. Etter flere år med rekruttering og employer branding i både Lerøy og ScaleAQ er dette noe av bakgrunnen for at jeg nå etablerer Blue Talent Partners. Ambisjonen er ikke bare å starte et nytt byrå, men å tilby en mer spesialisert og bransjenær tilnærming til rekruttering i sjømatnæringen, avslutter han.