Rekordvolumer løftet lakseeksporten til nye høyder i september

Kruttsterk etterspørsel anført av Polen og Kina.

– Norge har aldri eksportert et høyere laksevolum i en enkeltmåned enn i september. Det skjer samtidig som prisene har økt både i euro og dollar. Når det likevel ikke blir verdivekst for sjømateksporten, skyldes det en kombinasjon av en styrket norsk krone og lavere volum for ørret og flere av våre villfangete arter, sier administrerende direktør i Norges sjømatråd, Christian Chramer.

I likhet med de siste månedene ble verdien av den norske sjømateksporten også i september påvirket av en styrket norsk krone.

– Målt mot dollar og euro var den norske kronen sterkere i september enn i samme måned i fjor. Det demper eksportverdien målt i norske kroner, så i september var den på samme nivå som for ett år siden, sier Chramer.

Hittil i år har Norge eksportert sjømat for 133,2 milliarder kroner. Det er en vekst på 2,3 milliarder kroner, eller 2 prosent, sammenlignet med samme periode i fjor.

God tilgang på laks
I september eksporterte Norge fisk fra havbruk for 13,7 milliarder kroner. Det utgjorde en verdiandel på 77 prosent av den totale norske sjømateksporten i forrige måned.

– Norsk laks opplever en generell etterspørselsvekst i det globale markedet. Den påvirkes blant annet av konkurransebildet. Mens lakseproduksjonen fra andre store produsentnasjoner har vært redusert, har Norge hatt svært god tilgang på laks, forklarer Chramer.

For de villfangede artene økte eksportprisen på torsk, makrell, sei, reker og sild i september, mens det var lavere eksportvolum for makrell, reker, sei og sild.

Eksportverdien til USA, som var vårt tredje største marked i september, hadde en nedgang på 4 prosent, til totalt 1,2 milliarder kroner, sammenlignet med samme måned i fjor.

– USA er vårt største filetmarked, men september ble den ellevte måneden på rad med nedgang i eksportvolumet av fersk laksefilet til USA. Både lakseprodusenter og norsk filetindustri konkurrerer med land som har langt lavere tollsatser inn til USA enn Norge har. Det gjør at mange i den norske sjømatindustrien nå står i en svært krevende situasjon, sier Christian Chramer.

For arter som ørret, makrell og kongekrabbe ble det også nedgang i eksporten til USA i september. For alle disse var det fall i både volum og verdi sammenlignet med samme måned i fjor.

Norges 10 største markeder
Her de 10 største eksportmarkeder i september (endring fra september i fjor i parentes):

  1. Polen: 2,4 milliarder kroner (+21%)
  2. Kina: 1,4 milliarder kroner (+4%)
  3. USA: 1,2 milliarder kroner (-4%)
  4. Nederland: 1,2 milliarder kroner (+14%)
  5. Danmark: 938 millioner kroner (-3%)
  6. Frankrike: 936 millioner kroner (+1%)
  7. Spania: 864 millioner kroner (+19%)
  8. Storbritannia: 749 millioner kroner (+9%)
  9. Portugal: 700 millioner kroner (+8%)
  10. Japan: 661 millioner kroner (-19%)

Lakseeksporten til Kina fortsetter å øke og passerte 1 milliard kroner i september. Landet er i løpet av 2026 blitt verdens nest største konsummarked for laks, etter USA.

– Når det gjelder laks, var det kun Polen som vokste mer enn Kina i september. Årsaken er at vi har hatt god tilgang på stor laks, som er særdeles attraktiv i det kinesiske markedet. I tillegg har en underliggende etterspørselsvekst på fersk hel laks holdt prisene oppe og gitt Norge så høye markedsandeler i Kina som vi ikke har opplevd på over 15 år, sier Christian Chramer.

Kvartalsutviklingen i 2026
Slik er kvartalsutviklingen i 2026 (endring fra i fjor i parentes):

  • Første kvartal: 43,5 milliarder kroner (-2%)
  • Andre kvartal: 40,9 milliarder kroner (0%)
  • Tredje kvartal: 48,8 milliarder kroner (+7%)

Laks: Rekordhøy eksportverdi
Norge eksporterte 165 393 tonn laks til en verdi av 13 milliarder kroner i september. Verdien økte med 1,7 milliarder kroner, eller 15 prosent, sammenlignet med samme måned i fjor. Det er en vekst i volum på 22 prosent. Polen, Nederland og Kina var de største markedene for laks i september.

Det er rekordhøy eksportverdi for laks i en enkeltmåned, 659 millioner kroner høyere enn forrige rekordmåned, som var i oktober 2025.

Polen hadde størst verdivekst i september, med en økning i eksportverdi på 382 millioner kroner, eller 21 prosent, sammenlignet med samme måned i fjor.

Eksportvolumet til Polen endte på 32 296 tonn, noe som er 30 prosent høyere enn samme måned i fjor.

– Bak det rekordhøye volumet i september ligger gode biologiske forhold, som gjennom 2026 har gitt høy overlevelse, rask vekst og mye stor fisk. Dette er fisk som nå slaktes ut i den sesongmessig sterke høstperioden, sier markedsanalytiker Paul T. Aandahl i Norges sjømatråd.

Kina: Sterkere vekst enn forventet
Lakseeksporten til Kina hadde en volumvekst på 43 prosent, til 11 420 tonn, i september, mens verdien økte med 275 millioner kroner, eller 38 prosent, til 1 milliard kroner.

– Dette er en sterkere vekst enn forventet og er den høyeste til Kina siden mars. Vi antar at den har bidratt til kategorivekst i forkant av den kinesiske Golden Week, samtidig som Norge har tatt markedsandeler, sier Norges sjømatråds utsending til Kina, Sigmund Bjørgo.

I juli var Norges markedsandel på 76 prosent for all lakseimport til Kina, mens den var 73 prosent i august. Dette er den høyeste på 15 år.

Hittil i år har Norge eksportert 98 473 tonn laks til Kina, en vekst på 42 prosent. Verdien har økt til 8,5 milliarder kroner, en vekst på 39 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

Spania: Norsk laks vokser mest i proteinkategorien
Lakseeksporten til Spania hadde en volumvekst på 31 prosent, til 10 078 tonn, i september, mens verdien økte med 141 millioner kroner, eller 21 prosent, til 798 millioner kroner.

– Spania er et svært viktig marked for norsk laks. Her har det vært en jevn og sterk utvikling over mange år, sier Aandahl.

Den gode utviklingen fortsatt også i september. Dette var første måned med over 10 000 tonn laks eksportert til Spania i en enkeltmåned.

– Norsk laks vinner ikke bare fiskekategorien i Spania, men har også vokst mest i hele proteinkategorien. Veksten i september skyldes nok en blanding av godt salg i ferskvarediskene og i hele laksekategorien. Vi må også kunne regne med at noe volum går til innfrysing på grunn av store volum fra Norge samt en forventning om høyere pris fremover, sier Norges sjømatråds utsending til Spania, Tore Holvik.

Norge eksporterte 464 700 tonn laks til en verdi av 36,2 milliarder kroner i tredje kvartal. Verdien økte med 4,6 milliarder kroner, eller 14 prosent, sammenlignet med tredje kvartal i fjor. Det er en vekst i volum på 12 prosent.

Ørret: Lavere produksjon påvirker eksporten
Norge eksporterte 5 664 tonn ørret til en verdi av 554 millioner kroner i september. Verdien falt med 122 millioner kroner, eller 18 prosent, sammenlignet med samme måned i fjor. Volumet falt med 32 prosent. USA, Polen og Thailand var de største markedene for ørret i september.

Polen hadde størst verdivekst i september, med en økning i eksportverdi på 26 millioner kroner, eller 47 prosent, sammenlignet med samme måned i fjor.

Eksportvolumet til Polen endte på 987 tonn, noe som er 36 prosent høyere enn samme måned i fjor.

Det er rekordhøy pris på røykt ørretfilet, med 292 kroner per kg. Dette er 70 kroner høyere enn forrige rekordmåned, som var i mars 2025.

– Nedgangen i eksportvolumet må først og fremst sees i sammenheng med lavere tilgjengelighet av norsk ørret. Siden produksjonen er relativt konsentrert, vil endringer i biomasse, slakteplaner og dreining mot økt produksjon av laks hos noen få produsenter gi utslag i eksporttallene, sier Paul T. Aandahl.

Norge eksporterte 20 400 tonn ørret til en verdi av 1,8 milliarder kroner i tredje kvartal. Verdien falt med 212 millioner kroner, eller 11 prosent, sammenlignet med tredje kvartal i fjor. Volumet falt med 23 prosent.