Pro-russiske hackere åpnet vannkilden til postsmoltanlegg. Nå har PST henlagt saken

Nyheter
0

Vannet strømmet fritt i fire timer som følge av sabotasjen.

Den 7. april i år oppdaget Steinvik Fiskefarm, som eier dammen ved Risevatnet i Bremanger, uregelmessigheter i et panel som fjernstyrer en ventil. Det viste seg å være en uautorisert tilgang.

Tilgangen varte i cirka fire timer. I august uttalte PST-sjefen at de mente at russiske hackere stod bak sabotasjen. I tillegg til hackingen av Risevatn-dammen skal også en bedrift på Østlandet ha blitt utsatt for et lignende datainnbrudd.

Hackeralliansen som stod bak hadde lagt ut skjermopptak fra datainnbruddene på Telegram, og påtatt seg ansvaret.

I dag melder NRK at PST har henlagt saken.

– Etterforskingen har ikke avdekket hvilke personer som stod bak disse spesifikke datainnbruddene. Straffesakene avsluttes derfor av påtalemyndigheten som en følge av manglende opplysninger om gjerningsperson, sier politiadvokat Per Niklas Hafsmoe til NRK.

Risevatnet er vannkilden til Barlindbotn Settefisk sitt postsmoltanlegg i Breivika ved kommunesenteret Svelgen i Bremanger. Eiendommen eies formelt av Breivika Eigedom, som er en del av Steinvik Fiskefarm-konsernet.

I fire timer rant det 497 liter i sekundet mer enn kravet til minstevannføring fra dammen.

Ifølge teknisk sjef Bjarte Steinhovden hos Brievika Eigedom medførte ikke hendelsen skader på fisk eller anlegg i Svelgen. Den har heller ikke påvirket omgivelsene rundt anlegget.

– Det hadde ingen miljømessige eller konsekvenser for allmennheten. Og det hadde heller ingen konsekvens for vår produksjon, har han uttalt til iLaks.