Nye tiltak mot lakselus

Nyheter
471

– Det er fortsatt langt fram før nye, ikke-medikamentelle metoder fullt ut kan erstatte legemiddelbruken i lusebekjempelsen. Vi må derfor ta grep for å dempe legemiddelbruken der hvor den er størst, slik at ikke medisinenes effekt blir redusert ytterligere, sier Elisabeth Aspaker i en pressemelding.

– Da må vi se på hvordan ting gjøres, der hvor problemene er størst. Det er også et mål å etablere en praksis som sikrer forsvarlig drift og forsvarlig legemiddelbruk gjennom et velfungerende og levende internkontrollsystem, legger hun til.

Fiskeriministeren har i dag drøftet situasjonen og hvilke grep som nå bør tas med næringsorganisasjonene Fiskeri- og havbruksnæringens landsforening (FHL) og Norske Sjømatbedrifters Landsforening (NSL).

– Regjeringen forventer at havbruksnæringen tar sine bærekraftsutfordringer på alvor. Jeg kan forsikre om at dette er noe regjeringen ikke tar lett på. Det gleder meg derfor å høre at næring og forvaltning deler samme virkelighetsoppfattning og at alle nå er innstilt på å samarbeide tettere for å få situasjonen bedre under kontroll, sier Aspaker.

Etter innspill fra Mattilsynet har fiskeriministeren besluttet å innføre følgende tre tiltak:

  1. Helt eller delvis tilbaketrekking av lokalitetsgodkjenning der hvor problemene er størst
  2. Gjennomgang og oppfølging av virksomhetenes internkontrollsystem for lakselus og legemiddelbruk på konsernnivå
  3. Økt tilsyn med legemiddelbruk