– Norge må se mot andre markeder etter Trump-tollen

Nyheter
0

Høyere toll enn konkurrentene kan presse norsk sjømat ut av USA – Sjømat Norge mener myndighetene må sikre markedsadgang andre steder.

Norske sjømateksportører møter tøffere konkurranse i det amerikanske markedet etter at president Donald Trump innførte 15 prosent toll på aller norske varer.

Ifølge Dagens Næringsliv får Norge langt dårligere vilkår enn EU, Storbritannia, Færøyene og Chile – og tollsatsen kommer i tillegg til ordinære satser. Det betyr at enkelte varegrupper kan få en reell toll på over 18 prosent.

– Norge får høyere toll enn mange av våre viktigste konkurrenter. Canada slipper helt unna, mens Storbritannia, Færøyene og Chile har ti prosent, sier Geir Ove Ystmark, administrerende direktør i Sjømat Norge, til iLaks.

Trump har lenge raslet med toll-sabelen. Torsag ble det en realitet. (Official White House Photo by Daniel Torok).

Les også: – Det blir kundene i USA som ender opp med svarteper

– Risiko for å miste markedsposisjonen
Ystmark frykter at norsk laks vil tape terreng i USA dersom amerikanske forbrukere ikke er villige til å betale mer – eller eksportørene kutter i marginene.

– Først og fremst vil vi miste markedsposisjonen til Canada, men også til Storbritannia, Færøyene og ikke minst Chile, sier han.

Han understreker at kostnaden ofte deles mellom forbruker, eksportør og produsent, men at regjeringen må bidra for å redusere konkurranseulempene.

– Norske myndigheter kan ikke bestemme tollnivået i USA, men de kan senke lakseskatten og fjerne eierskatter her hjemme. Samtidig må vi sikre bedre markedsadgang til andre land, sier Ystmark.

Han peker på Japan som et eksempel der EU og Storbritannia har frihandelsavtaler, mens Norge fortsatt møter tollbarrierer.

– Det ville utjevne noen av de konkurranseulempene som norske selskaper har i dag.

Når andre produsenter satser stort på USA, kan det åpne seg muligheter i andre markeder, mener Ystmark.

– Globalt sett har vi tidligere sett at når man mister et marked at man kan bytte markeder med andre produsenter. Så hvis Chile, Storbritannia og Canada begynner å eksportere vesentlig mer sjømat til det amerikanske markedet, så vil det åpne seg opp muligheter i markedene der de produsentene trekker seg ut. Men da er det viktig at vi har lik, eller bedre markedstilgang til de markedene.

– Dårlig nytt for verdenshandelen
Også hos oppdrettsgiganten SalMar er reaksjonen tydelig.

– En tollsats på 15 prosent vil bety dyrere varer for forbrukerne og kan gi lavere etterspørsel etter norsk sjømat, sier strategidirektør Runar Sivertsen.

Runar Sivertsen, strategidirektør i SalMar. Foto: SalMar

Han mener økte og ulike tollsatser generelt er dårlig nytt for verdenshandelen, men understreker at næringen er vant til å håndtere utfordringer.

– Vi jobber beinhardt gjennom hele verdikjeden for å finne de beste løsningene for oss og kundene våre. Samtidig legger vi til grunn at norske myndigheter gjør sitt ytterste for å fjerne eller redusere handelshindringer som dette, sier Sivertsen.

Hos Bremnes Seashore er reaksjonen også negativ.

– Toll er generelt negativt for internasjonal handel, og vi synes det er uheldig at USA velger å innføre dette overfor sine handelspartnere og dermed ikke respekterer inngåtte avtaler gjennom WTO, sier salgsdirektør Kristine Evensen.