Norge får vesentlig dårligere markedsadgang enn konkurrentene i USA-markedet

USA har i dag besluttet å innføre en toll på 12,5 prosent på norske varer. Samtidig får flere av Norges viktigste konkurrenter innen sjømat bedre markedsadgang til USA. Sjømat Norge mener vedtaket setter norsk sjømatnæring i en urimelig konkurransesituasjon i et av våre viktigste enkeltmarked.

– Eksporten til USA har allerede falt etter at USA la om tollpolitikken. Med dagens vedtak risikerer vi å tape ytterligere markedsandeler til konkurrenter som får bedre vilkår enn Norge, sier administrerende direktør Geir Ove Ystmark i Sjømat Norge.

Les også: Trump øker importtollen

Nå har norsk sjømat de dårligste vilkårene av sjømateksportører til USA. Mens sentrale konkurrenter som EU, Storbriitannia og Canada alle er ilagt en ekstratoll på ti prosent, går Færøyene og Island helt klar av toll – fordi landene ikke har vært gjenstand for undersøkelse. Chile er også ilagt ekstratoll på 12,5 prosent, men Norge rammes likevel hardere ettersom vi har en bredere produktportefølje til det amerikanske markedet, fremgår det av en pressemelding.

Opphevet
I 2025 var eksportverdien til USA på om lag 16 milliarder kroner.

I fjor sommer innførte USA landspesifikke tollsatser. Norge ble da ilagt 15 prosent toll, mens blant annet Storbritannia, Chile og Færøyene fikk lavere satser. Canada beholdt tollfri markedsadgang for sjømat som omfattes av frihandelsavtalen med USA. Senere opphevet USAs høyesterett det rettslige grunnlaget for disse tollvedtakene, og frem til i dag har det vært en flat toll på ti prosent for de fleste land.

Med dagens beslutning får Norge igjen dårligere markedsadgang enn flere av våre viktigste konkurrenter. Samtidig får EU en lavere tollsats enn Norge.

USA begrunner den nye tollen med sin vurdering av Norges regelverk knyttet til produkter fremstilt ved tvangsarbeid. Sjømat Norge mener denne vurderingen er urimelig.

Geir Ove Ystmark. Foto: Øyvind A. Haram/Sjømat Norge

Ingen toleranse
– Norske bedrifter har ingen toleranse for tvangsarbeid og er underlagt åpenhetsloven. Norge vil også gjennomføre EUs regelverk som forbyr produkter fremstilt ved tvangsarbeid. Vi mener derfor det ikke er grunnlag for å gi Norge en dårligere markedsadgang enn våre konkurrenter, sier Ystmark.

Norge omfattes samtidig av en amerikansk undersøkelse av statlige subsidier og overkapasitet. Sjømat Norge og norske myndigheter har tilbakevist at dette gir grunnlag for handelstiltak mot Norge.

– Dersom denne prosessen også skulle føre til nye tolltiltak mot Norge, vil konkurranseulempen bli ytterligere forsterket, sier internasjonal direktør Trond Davidsen.

USA er Norges viktigste enkeltmarked for sjømat. Samtidig har eksporten i økende grad blitt dreid mot Kina og EU som følge av den amerikanske tollpolitikken.

Må prioritere
Sjømat Norge mener dagens situasjon understreker behovet for et mer målrettet arbeid for å styrke markedsadgangen i andre viktige markeder.

– Norske myndigheter må nå prioritere arbeidet med bedre markedsadgang enda høyere. Kina er trolig markedet hvor det er mest realistisk å oppnå betydelige forbedringer på kort sikt. Samtidig må arbeidet med en frihandelsavtale for sjømat med Japan fortsette, og markedsadgangen til EU må styrkes, sier Davidsen.

Tidligere i sommer avholdt fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss et møte om markedsadgangen til Japan. Møtet kom på plass etter forespørsel fra Sjømat Norge og Fiskebåt. Sjømat Norge har også hatt dialog med politisk ledelse i Utenriksdepartementet om de handelspolitiske utfordringene næringen står overfor.

– Det er positivt at regjeringen har tatt initiativ til dialog. Vi ser frem til et møte etter sommeren om en mer langsiktig og koordinert strategi for å styrke markedsadgangen for norsk sjømat i våre viktigste eksportmarkeder, sier Ystmark.