Og nå vil Atlantic Sapphire hente enda mer frisk kapital.
Nordlaks’ morselskap, Nordlaks Holding, har deltatt i en serie av emisjoner etter sin inngang på eiersiden i Atlantic Sapphire sommeren 2022. Fem emisjoner har totalt gitt tegninger for 398,6 millioner kroner. Tar en med 11,4 millioner dollar i et konvertibelt lån, i september 2025, har Nordlaks Holding skutt inn over 500 millioner kroner i Florida-oppdretteren.
Utgangspunktet for den første investeringen var skatt, samt det faktum at Stokmarknes-oppdretteren sitter på en betydelig intern kompetanse på å bygge store postsmoltanlegg basert på RAS-teknologi.
Les også: Fabrikken har tapt seks milliarder kroner. Nå vil selskapet hente enda mer penger til Florida-laks
Skattemotivert
Styreleder Kjell Bjordal sa våren 2023 at Nordlaks helst ville vokse på hjemmebane. Men disse investeringene var da lagt på is grunnet den nyinnførte grunnrenteskatten.
– Verdiskaping i Vesterålen er prioritet én, to og tre for Nordlaks. Men akkurat nå er den politiske usikkerheten rundt næringa så stor at det er uforsvarlig å gjøre flere tunge investeringer i Norge, sa Bjordal den gang til Bladet Vesterålen.
Nordlaks fortsatte imidlertid å investere i Atlantic Sapphire – også etter fjorårets stortingsvalg, da det ble klart at grunnrenteskatten ikke ville bli fjernet.
Den investerte kapitalen i Atlantic Sapphire er i vesentlig grad tapt. Nordlaks-gründer Inge Berg har tidligere kalt investeringen i Atlantic Sapphire for “en fiasko”, men at han “ikke angrer”.

Realisere
Nå skal Miami-selskapet hente mer penger, for å ferdigstille første byggetrinn.
Etter det vil Atlantic Sapphire søke ytterligere finansiering til å realisere andre byggetrinn, som skal løfte den årlige produksjonskapasitet fra 9.500 tonn til 25.000 tonn laks.
Les også: Uforutsett likviditetspress: Atlantic Sapphire trenger inntil 250 millioner kroner i ny egenkapital
Nordlaks ønsker ikke å kommentere sin interesse for å tegne seg i den kommende emisjonen. En talsperson for Nordlaks sier til iLaks at de “kun vil vise til børsmeldinger og talspersoner for Atlantic Sapphire her”.
Styreleder i Atlantic Sapphire, Kenneth Andersen, har ikke besvart iLaks henvendelse om den forestående emisjonen.





