Nekkar kjøper stor aksjeblokk i FiiZK

Den børsnoterte offshoreleverandøren Nekkar har utøvd en kjøpsopsjon for å kjøpe BEVESTs 40,43 prosent aksjepost i FiiZK for 55,1 millioner kroner.

Etter dette øker Kristiansand-baserte Nekkars eierskap i FiiZK fra omtrent 46 prosent til omtrent 86 prosent, og Nekkar kontrollerer nå omtrent 90 prosent av utestående stemmeberettigede aksjer i FiiZK, opplyses det. Nekkar planlegger å kjøpe de resterende minoritetsaksjepostene i FiiZK, fremgår det av en børsmelding.

BEVEST var tidligere kjent som BEWI Invest.

Kjøpesummen gjøres opp med Nekkars beholdning av egne aksjer til kurs 15,09 kroner, tilsvarende 3.649.079 Nekkar-aksjer. Nekkar vil også overta et eksisterende aksjonærlån gitt av BEVEST til FiiZK, gjennom levering av ytterligere 925.177 Nekkar-aksjer fra egne aksjer, tilsvarende 14 millioner kroner. Det totale vederlaget for kjøpsopsjonsaksjene og låneoppgjøret utgjør omtrent 69 millioner kroner.

I en separat melding melder BEVEST at de har solgt sine 4.574.256 aksjer i Nekkar til kurs 14 kroner, som gir et bruttoproveny på rundt 64 millioner kroner.

«Transaksjonen gjenspeiler en omfordeling fra det som for BEVEST ville være en finansiell plassering i Nekkar på omtrent 4,3 prosent av utestående aksjer til andre prosjekter og for å styrke vår industrielle plattform. Transaksjonen støtter dermed selskapets aktive eierrolle og langsiktige industrielle eierskapsagenda», skriver BEVEST i meldingen.