– Når verdikjeden til en hel næring kommer i politisk spill, så stopper investeringsevnen

Nyheter
0

Even Søfteland mener at prosessen med behandlingen av Havbruksmeldingen må stoppes.

Da fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap) var kommet 15 minutter inn i sin fremleggelse av Havbruksmeldingen, skjønte sekretæren for PO3/4 Kunnskapsinkubator (PO3/4 KI), Even Søfteland, at han raskt måtte komme seg tilbake til kontoret for å lese meldingen. Det han hørte de første ti minuttene var både overraskende og nedslående, og han forstod at dette kunne minne om et forsøk på en styrt avvikling av næringen.

Søfteland har en klar oppfatning om hva som bør skje med forslagene i meldingen. Stortinget kan ikke stemme for dem slik de er lagt frem.

– Jeg mener at prosessen bør stoppes. Utformingen av Havbruksmeldingen gir så mange fullmakter til en regjering, uavhengig av hvem det er, at Stortinget mister kontrollen, sier han til iLaks.

Regelverket i spill
En viktig forklaring på hans store bekymring er det faktum at hele verdikjeden i havbruksnæringen nå er i politisk spill; fra rogn og stamfisk, via landproduksjon, til sjø og videre til slakteri og bearbeiding.

– Faktisk er nå alle sider av regelverket i spill for havbruksnæringen, og dette berører forskning og utvikling, utstyrsproduksjon med mer. Det er som en ikke kan tro det en leser, kommenterer han.

PO3/4 KI-sekretæren mener at dette gjør at det nå hersker en betydelig usikkerhet i næringen. Den påvirker både vilje og evne til å investere for å sikre ny vekst.

– Når verdikjeden til en hel næring kommer i politisk spill, så stopper investeringsevnen. En vet rett og slett ikke hva en kan eller bør satse på. Det en satser på i dag kan vise seg å være helt feil i morgen, sier han oppgitt.

– Kompletterer risiko
For å illustrere poenget sitt, retter han oppmerksomheten mot regelverket for matfiskproduksjon på land som ble stoppet i 2023.

– Det har hatt to høringer, men er enda ikke på plass. Dette har lammet de som ikke kom inn før stansen, og skapt en skjevhet i hvem som er inne eller ute, mener han og legger til:

– Samtidig har det gitt en utfordring for de som er inne, om de vil kunne utvikle bedriften videre.

Søfteland er ikke i tvil om hva konsekvensene av dette blir:

– Når vi ser dette forholdet inn mot Havbruksmeldingen, så kompletterer det risikoen.

Stamfisk og foredling
I tillegg til usikkerhetene knyttet til landbasert oppdrett fremhever han at det også er stor usikkerhet knyttet til stamfisk.

– Norske myndigheter har vært en garantist for at norske oppdrettere kan få tilgang til et høyforedlet avlsmateriale, påpeker han.

– Når hele regelverket for å kunne produsere stamfisk og rogn i Norge kommer i spill, så er garantien borte.

Og i den andre enden i næringskjeden, på foredlingssiden, har også usikkerheten økt.

– Den saken kom fra EU. Så det er ikke bare midtpartiet, men også ytterkantene våre i verdikjeden er kommet i spill, fastslår Søfteland.