Mowi om den nye ordningen for lukkede løsninger: – Ser ut som en god start

Nyheter
0

Regjeringen har endelig kommet med en løsning for lukkede merder.

I dag ble det kjent at Regjeringen har vedtatt en ny ordning som skal gi insentiver til at oppdrettere tar i bruk lukkede produksjonsenheter.

Ordningen skal gjøre det mulig for selskaper som har fått vedtak om reduksjon i produksjonskapasitet etter trafikklyssystemet, likevel å utnytte den reduserte kapasiteten dersom produksjonen foregår i et lukket anlegg.

Mowis kommunikasjonsdirektør Ola Helge Hjetland hilser ordningen velkommen.

– Vi har ikke fått satt oss inn i detaljene ennå, men dette ser ut som en god start på det som forhåpentligvis blir en effektiv og bred miljøfleksibilitetsordning på sikt, skriver han i en e-post til iLaks.

– Positivt
Ordningen legger opp til at oppdrettere som har fått nedjustert tillatelseskapasiteten som følge av rødt lys i produksjonsområdet kan benytte denne tillatelseskapasiteten mot at de følger særskilte miljøkrav.

Hjetland ser ordningen som en mulighet til å hente inn igjen tapt kapasitet.

– Vi er glad for at oppdretterne på Vestlandet endelig får en mulighet til å ta i bruk kapasiteten de har mistet de siste årene, sier Hjetland.

iLaks har også vært i kontakt med Lerøy. Kommunikasjonssjef Aina Valland sier dette om den nye ordningen:

– Det er positivt at Regjeringen har lagt frem dette i dag, men vi må sette oss inn i forskriftsteksten før vi kan uttale oss nærmere.

Ekstern verifikasjon
Regjeringen har stilt krav om bruk av lukkede produksjonsenheter med følgende egenskaper:

  • Tett barriere ut mot omgivelsene
  • Ingen inntak av egg og frittsvømmende stadier av lakselus
  • Slam og fôrrester skal kunne samles opp
  • Ekstra sikring mot rømming

Det stilles krav om ekstern verifikasjon av at produksjonsenhetene har egenskapene som nevnt over. Når dokumentasjon på denne verifikasjonen er sendt inn til Fiskeridirektoratet kan man starte å bruke den nedjusterte kapasiteten.