Mowi er den klart mest attraktive arbeidsgiveren i sjømatnæringen blant norske studenter. SalMar og Lerøy tar de neste pallplassene, mens ScaleAQ er det høyest rangerte selskapet utenfor de tre største oppdretterne.
829 studenter ved elleve norske universiteter og høyskoler har deltatt i en ny undersøkelse om hvilke arbeidsgivere i sjømatnæringen de helst vil jobbe for.
Mowi er det eneste selskapet som er blant de fem mest attraktive arbeidsgiverne i samtlige studiemiljøer som er undersøkt.
– Sjømatnæringen konkurrerer om de samme hodene som olje, finans og konsulentbransjen. Da må næringen vite hvordan den oppfattes av dem den vil rekruttere. Det har vi ikke hatt tall på før nå, sier daglig leder Mathias Sagevik i Salmon City til iLaks.
Listen over de 25 mest attraktive arbeidsgiverne finner du nederst i saken.

Mowi på topp
Mer enn hver tredje student som deltok i undersøkelsen hadde Mowi blant sine tre foretrukne arbeidsgivere.
HR-sjef Kjersti Eikeseth i Mowi er fornøyd med resultatet.
– Det er svært gledelig å se at Mowi er ettertraktet blant studentene, sier hun.
Hun mener plasseringen viser at selskapet står sterkt i kampen om fremtidens medarbeidere.
– Det er selvsagt viktig for Mowi å tiltrekke seg de klokeste hodene og flinkeste folkene. Dette viser at vi er i en god posisjon til å kunne konkurrere om de mange dyktige sjømatstudentene her til lands.

Teknologiselskapene klatrer
Bak de tre store oppdretterne følger teknologileverandørene ScaleAQ og AKVA Group på henholdsvis fjerde- og femteplass.
Videre på listen kommer Stingray, AquaGen, Blueye Robotics, Aquabyte og flere andre teknologiselskaper.
Ifølge Sagevik illustrerer dette en utvikling i hvordan studentene ser på næringen.
– At ScaleAQ går inn på fjerdeplass foran alle oppdrettere utenom de tre store, forteller at teknologileverandørene har blitt en karrierevei i seg selv. Studentene ser ikke lenger bare merder – de ser sensorer, programvare og roboter.
Les også: Samlet 200 studenter: – Det er alltid noen som får jobb i løpet av dagen
– Vanskelig å finne noe mer spennende
Ifølge NHH-student og Seafood People-praktikant Jenny Kvamme er en av næringens største utfordringer fortsatt hvordan den oppfattes utenfra. Hun mener mange studenter overser sjømatnæringen fordi de har et foreldet bilde av hvordan den ser ut i dag.
– Den største misforståelsen er at du må kunne noe om fisk for å passe inn. Altfor mange har et gammeldags bilde av næringen og ser ikke sine egne muligheter her. Sannheten er at sjømat er en global teknologi- og kunnskapsindustri som roper etter økonomer, jurister, teknologer, dataanalytikere og markedsførere. Fisken lærer du underveis, sier hun til iLaks.
Kvamme mener utviklingen innen teknologi og digitalisering gjør sjømatnæringen mer attraktiv enn mange er klar over.
– Kunstig intelligens som overvåker fiskens helse i sanntid, undervannsdroner, lasere som fjerner lakselus, anlegg langt til havs – dette er en høyteknologisk industri som utvikler seg i rekordfart, og unge får ansvar fra dag én. Vekst, teknologi, verden som arbeidsplass og reell samfunnsbetydning i én og samme næring. Det er vanskelig å finne noe mer spennende.

– Synlighet betyr mye
Både studentrepresentanter i Bergen og Tromsø peker på at kontakt mellom studenter og selskaper er avgjørende for hvilke arbeidsgivere som blir attraktive.

– De største selskapene har en fordel fordi mange kjenner navnene, og størrelse gir en følelse av jobbsikkerhet og flere karrieremuligheter. Men det har mye å si hvilke bedrifter studentene faktisk møter gjennom studietiden, sier Viktoria Blychert Hansen, styreleder i LFFH ved Universitetet i Bergen.
– Bedriftspresentasjoner, karrieredager, workshops og ekskursjoner gjør at en bedrift man visste lite om, blir langt mer aktuell som arbeidsgiver, legger hun til.
Trygve Vestre, styreleder i Fiskus ved Norges fiskerihøgskole i Tromsø, trekker også frem synlighet som en viktig faktor.
– De største selskapene har en fordel ved at de er mer synlige. Samtidig har mange av studentene våre jobbet hos mindre, lokale aktører, og flere mindre selskaper gjør en veldig god jobb med å komme i kontakt med studentene.
TOPP 25
Dette er de 25 mest attraktive arbeidsgiverne blant studentene:
- Mowi
- SalMar
- Lerøy
- ScaleAQ
- Akvagroup
- Stingray
- Cermaq
- AquaGen
- Nordlaks
- Eide
- Hofseth
- Grieg Seafood
- Fiskeridirektoratet
- Blueye Robotics
- Aker Qrill
- Aquabyte
- DNV/Åkerblå
- Mattilsynet
- Sjømatrådet
- Brødrene Karlsen
- Ode
- Alsaker
- STIM
- Alde Akva
- Sintef Ocean

