John Fredriksen øker i Mowi

Nyheter
0

Etter at John Fredriksen i begynnelsen av mars solgte seg ut av tørrlastrederiet Golden Ocean, og innkasserte hele 13 milliarder kroner, har han vært aktiv i aksjemarkedet. Han har styrket sine posisjoner i flere selskaper, herunder Star Bulk, DOF og Mowi.

Størst har kjøpet av ti prosent av aksjene i verdens største børsnoterte tørrbulkrederi, greske Star Bulk, vært. Her sikret Fredriksen seg ti prosent av aksjene i et jafs.

I Mowi har han, via investeringsselskapet Geveran Trading, kjøpt aksjer i to runder. Senest denne uken har han sikret seg 500.000 aksjer, til en verdi av nær 100 millioner kroner. Fredriksen-gruppen kontrollerer nå 76,8 millioner aksjer i Mowi, tilsvarende 14,8 prosent av utestående aksjer.

Det fremgår av aksjonærlistene med data hentet fra Infront og Euronext VPS.

Med transaksjonene sikrer John Fredriksen sin stilling som klart største aksjonær i selskapet som han i 2006 fikk hånd om, etter at Pan Fish kjøpte opp konkurrenten Marine Harvest. Marine Harvest skiftet navn til Mowi i 2018.

Nest største aksjonær i Mowi er Folketrygdfondet, med 9,9 prosent av aksjene. Deretter er det et langt sprang til de neste aksjonærer på listen. Nummer tre og fire er klientkonti i Citibank og State Street Bank, med henholdsvis 3 og 2,7 prosent av aksjene.

Foto: TIna Totland Jenssen