Isfjord Norway reduserer driften: – Håper det verste er over

Nyheter
0

Et krevende prisbilde gjør at Isfjord Norway har permittert mellom 30 og 50 ansatte.

– Det er egentlig to problemstillinger samtidig: Vi får vel tak i cirka det vi trenger av produksjonsfisk, men prisen på den har vært for høy. Prisen på ferdigvarer har også vært for lav, så det henger ikke sammen. Det har minst like mye å si for vår del, sier kommersiell direktør Lars Krogh til iLaks.

Isfjord Norway er den tredje bedriften på kort tid som melder om permitteringer, etter både 1814 Salmon og North Sea Seafood.

Lars Krogh. FOTO: Arkivbilde / Orkdal kommune

Har redusert driften med 30 prosent
Fabrikken håndterer rundt 16.000 tonn laks og ørret i året, tilsvarende 350–450 tonn i uka. Mellom 60 og 80 prosent av råstoffet er produksjonsfisk.

Krogh forteller at Isfjord Norway nå har redusert produksjonen betydelig.

– Vi har redusert produksjonen med rundt 30 prosent, tenker jeg. Det startet i den siste uken i november.

Ifølge Krogh er mellom 30 og 50 av selskapets 280 ansatte permittert.

Les også: Isfjord Norway vokser videre på Orkanger: – Vi har hatt en eventyrlig reise

– Håper det verste er over
Krogh sier situasjonen nå er i ferd med å bedre seg.

– Det er færre som er permittert nå enn det var tidligere. Til neste uke er nok tilnærmet alle de faste ansatte tilbake i arbeid, mens de innleide fremdeles må vente litt. Vi håper nå at det verste er over.

Han peker på at prisbildet endelig viser tegn til bedring.

– Vi så et ganske brukbart prisfall i dag, så det hjelper oss litt.

I 2024 omsatte selskapet for 1,16 milliarder kroner, en økning på 30 millioner fra året før.

Isfjord Norway på Orkanger. Foto: Mats Mørk