Hopp i biomasse, slaktevolum og superior-andel for Måsøval

Nyheter
0

Torsdag offentligør Måsøval resultatene for første kvartal.

Det Frøya-baserte konsernet leverte et slaktevolum på 4.712 tonn, en omsetning på 510 millioner kroner og et operasjonelt driftsresultat på 28 millioner kroner.

– Vi går inn i andre kvartal med rekordhøy biomasse, sterke vekstrater og robust fiskehelse – noe som gir et utmerket grunnlag for forbedret driftsmessig og økonomisk ytelse fremover, sier Helge Kvalvik, administrerende direktør i Måsøval.

I første kvartal produserte Måsøval 8.347 tonn laks, opp fra 7.030 tonn i første kvartal 2025.

– Den økte sjøproduksjonen gjenspeiler det strukturerte og dedikerte arbeidet som teamene våre har utført på tvers av fiskehelse, biosikkerhet, forbedret smoltkvalitet og operasjonell fortreffelighet – alle sentrale prioriteringer i konsernets strategi, fortsetter Kvalvik.

Måsøval tar med seg en rekordhøy biomasse inn i andre kvartal. Selskapet forbedret sin andel av superior kvalitet fra 62 prosent i første kvartal 2025 til 85 prosent i første kvartal 2026.

Måsøval forventer kostnadsreduksjoner i alle segmenter og regioner i andre kvartal, og øker sin guiding av slaktevolum for hele 2026 fra 27.200 til 28.000 tonn.

Måsøval-familiens investeringsselskap Heimstø, som eier 70 prosent av Måsøval, har tidligere varslet en strategisk gjennomgang av sitt eierskap. Etter dette har SalMars storeier Kverva kjøpt seg opp i Måsøval. I dagens rapport har Måsøval ingen nyheter å rapportere i så måte, og viser til Heimstø for ny informasjon om den strategiske gjennomgangen.

Måsøvals lokalitet Espnestaren. Foto: Mats Mørk