Hadsel-ordføreren hevder Sigerfjord Fisk ønsket å selge – Røyeoppdretteren sier nei

Nyheter
0

Hadsel‑ordfører Kjell‑Børge Freiberg (H) hevder at Sigerfjord Fisk har vært åpen for å selge driften i Fiskefjorden. Daglig leder Trond Geir Reinsnes avviser dette og fastholder at han ønsker å fortsette med røyeproduksjon.

Freiberg hevder at røyeoppdretteren tidligere i år var åpen for å selge driften i Fiskefjorden.

– Jeg har ingen kommentar utover at vi har registrert at dagens eiere har ønsket seg bort ifra Fiskefjorden som følge av at selskapet har vært avertert for salg over tid. Det ble vektlagt i salgsvurderingene, sier han.

Overfor iLaks har Reinsnes tidligere sagt at han ikke ønsker å selge driften til Nordlaks. Han beskriver en eventuell nedleggelse som en «tragedie».

Eier og grunder av Sigerfjord Fisk, Trond Geir Reinsnes. Foto: Facebook

– Gjelder mer enn bare Sigerfjord
Freiberg poengterer at salget omfatter mer enn bare tomten som Sigerfjord har festeavtale for.

– Hadsel kommunes næringsselskap Trollfjord har solgt en del eiendomsmasse til Nordlaks, inklusiv tomten som Sigerfjord Fisk har en festeavtale på. Det er viktig å presisere at det ikke bare er arealet som gjelder festeavtalen vi har solgt, det gjelder også arealer utenom dette, sier Freiberg.

Tidligere denne uken ble det kjent at Nordlaks har kjøpt kraftverket i Fiskefjorden i Hadsel, for å sikre seg strøm- og vannforsyning til nye smoltanlegg.

For å utvikle selskapets settefiskproduksjon har Nordlaks også kjøpt landarealer i samme område fra Hadsel kommune gjennom det kommunale selskapet Trollfjord. Ifølge Bladet Vesterålen betaler Nordlaks 8,8 millioner kroner for en eiendom på 2.200 dekar i Fiskfjord.

Les også: Sigerfjord Fisk ønsker å fortsette produksjonen: – Det ville vært en tragedie å legge ned

– Har blitt informert
Reinsnes har fortalt at han følte seg overrasket over salget av tomten han har drevet røyeproduksjon på i snart 40 år.

Freiberg sier at Trollfjord har informert eierne av Sigerfjord Fisk om salgsprosessen.

– Trollfjord har informert eierne av Sigerfjord Fisk om at det har vært en salgsprosess, sier ordføreren.

– Er det plass til oppdrett av både laks og røye i Fiskefjorden?

– Det skal ikke jeg svare på. Sigerfjord Fisk har den festeavtalen de har. Den blir ivaretatt etter salget til Nordlaks. Vi ønsker mest mulig aktivitet i Fiskefjorden, så er det aktørene og grunneierne selv som må finne ut hva som skal være hva, og hvor.